Panik bozukluğu tanılı hastalarda serum nesfatin-1, leptin, ghrelin ve oreksin-A düzeylerinin ve bunlarla ilişkili olabilecek faktörlerin incelenmesi
Investigation of serum nesfatin-1, leptin, ghrelin and orexin-A levels and the factors that may be related to them in patients diagnosed with panic disorder
  1. Tez No: 768850
  2. Yazar: DİLEK ÖRÜM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVDA KORKMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Nesfatin-1, leptin, oreksin-A ve ghrelin gibi nöropeptidlerin psikiyatrik bozukluklarla ilişkisini araştıran çalışmaların sayısı giderek artmaktadır. Panik bozukluğu (PB)'nun bu nöropeptidlerle ilişkisi yeterince incelenmemiştir. Bu çalışmada, PB tanılı hastaların serum nesfatin-1, leptin, oreksin-A ve total ghrelin düzeylerinin sağlıklı kontrol grubuyla karşılaştırılması amaçlandı. Çalışmaya, Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi psikiyatri polikliniğine başvuran, çalışma ölçütlerine uyan 32 PB tanılı hasta ve sosyodemografik açıdan hasta grubuyla benzer 32 sağlıklı kontrol dâhil edildi. Hasta ve sağlıklı kontrollerin tamamına Sosyodemografik ve Klinik Veri Formu, hastalara ayrıca DSM-5 Panik Bozukluğu Ölçeği (PBÖ) uygulandı. Sonrasında venöz kan örnekleri alındı. Rutin tedavileri sonrasında hasta grubuna aynı işlemler yeniden uygulandı. Enzyme-Linked Immunosorbent Assay (ELISA) yöntemi ile ölçümler gerçekleştirildi. Verilerin değerlendirilmesinde SPSS 22.0 paket programı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The number of studies investigating the relationship of neuropeptides such as nesfatin-1, leptin, orexin-A and ghrelin with psychiatric disorders is increasing. The association of panic disorder (PD) with these neuropeptides has not been adequately studied. In this study, it was aimed to compare serum nesfatin-1, leptin, orexin-A and total ghrelin levels of PD patients with healthy control group. The study included 32 PD patients who applied to the psychiatry outpatient clinic of Fırat University Medical Faculty Hospital and met the study criteria, and 32 healthy controls who were similar to the patient group in terms of sociodemographics. Sociodemographic and Clinical Data Form was applied to all patients and healthy controls, and the DSM-5 Panic Disorder Scale was applied to the patients. Venous blood samples were then taken. After routine treatments, the same procedures were applied to the patient group again. Measurements were performed with the Enzyme-Linked Immunosorbent Assay (ELISA) method. SPSS 22.0 package program was used to evaluate the data.