Bir eğitim ve araştırma hastanesindeki hemşirelerin kanser taramalarına yönelik tutumları ve kadercilik eğilimleri
Attitudes towards cancer screening and fatalism tendencies of nurses in A training and research hospital
- Tez No: 768876
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NALAN BOSTAN AKMEŞE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Kütahya ilinde bir eğitim ve araştırma hastanesindeki hemşirelerin kanser taramalarına yönelik tutumları ve kadercilik eğilimlerini belirlemek ve ikisi arasındaki ilişkiyi değerlendirmektir. Tanımlayıcı tipte olan çalışma, Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde çalışan hemşireler ile yürütüldü. Araştırmanın örneklemini çalışmaya dâhil edilme kriterleri kapsamında 285 hemşire oluşturdu. Çalışmanın verileri 01/10/2021 – 01/01/2022 tarihleri arasında hemşirelerden gönüllü onam formları alınarak ve hemşireler ile yüz yüze görüşülerek araştırmacılar tarafından hazırlanan hemşireleri tanımlayıcı Sosyo-demografik Özellikler Veri Formu, Kanser Taramalarına Yönelik Tutum Ölçeği (KTYTÖ) ve Kadercilik Eğilimi Ölçeği (KEÖ) ile toplandı. Verilerin analizinde; deskriptif istatistikler (ortalama, standart sapma, minimum, medyan, maksimum), Spearman'srho korelasyon analizi, Mann Whitney u testi ve Kruskal Wallis testi kullanıldı. Çalışmaya katılan hemşirelerin KTYTÖ toplam puan ortalaması 99,93±13,89; KEÖ toplam puan ortalaması 65,25±12,96'dır. KEÖ'nün alt boyutlarından alınan puanlar sırasıyla; önceden belirlenmişlik 25,32±6,89, kişisel kontrol 14,76±5,62, batıl inanç 14,17±5,62, şans 11,0±3,39 olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
To determine the attitudes and fatalism tendencies of nurses towards cancer screening in a training and research hospital in Kütahya and to evaluate the relationship between the two. The descriptive study was conducted with nurses working at Kütahya Health Sciences University Evliya Çelebi Training and Research Hospital. The sample of the study consisted of 285 nurses within the scope of inclusion criteria. The data of the study were collected with the Socio-demographic Characteristics Data Form, the Attitude Scale towards Cancer Screening (ASTCS) and Fatalism Tendency Scale (FTS) prepared by the researchers by taking voluntary consent forms from the nurses and interviewing the nurses face to face between 01/10/2021 and 01/01/2022. In the analysis of data; Descriptive statistics (mean, standard deviation, minimum, median, maximum), Spearman'srho correlation analysis, Mann Whitney u test and Kruskal Wallis test were used. In the study, the total mean score of the nurses ASTCS was 99,93±13,89; the mean total score of FTS was 65,25±12,96. The scores obtained from the sub-dimensions of FTS; predetermination is believed to be 25,32±6,89, self-control 14,76±5,62, superstition 14,17±5,62, luck 11,0±3,39.