Aşkale linyitinde karboksil ve hidroksil oksijeni konsantrasyonu üzerine hava oksidasyonunun etkisi
The effect of air oxidation on the oxygen of concentrations carboxyl and hydroxyl in Aşkale lignite
- Tez No: 76888
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YÜCEL KADIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
ÖZET -25+60, -60+120 ve -120 mesh olarak üç farklı tane boyutunda fraksiyonlara ayrılmış Aşkale Linyitinin, 40-300 °C arasındaki sıcaklıklarda oksitlenmesi sonucu oluşan karboksil (-COOH) ve hidroksil (-OH) yüzey oksijen fonksiyonel grupları hem kimyasal hem de spektroskopik olarak analiz edildi. Karboksil miktarı belirlenmesi amacıyla Kalsiyum Asetat Metodu, hidroksil miktarı belirlenmesi amacıyla da Asetilasyon Metodu kullanılmıştır. Ayrıca fonksiyonel grupların enstrümental analizlerinde ise FT-IR Spektroskopisi kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda elde edilen verilerden 200 °C'ye kadar olan oksidasyon sıcaklıklarında, karboksil miktarının tane boyutu küçüldükçe azalmakta olduğu, fakat 200 °C'nin üzerindeki sıcaklıklarda ise tane boyutu küçüldükçe tam tersi bir eğilim göstererek artmakta olduğu görüldü. Hidroksil miktarı ise 250 °C'ye kadar olan oksidasyon sıcaklıklarında tane boyutu küçüldükçe azalıp, 300 °C'de ise tane boyutu arttıkça arttığı görüldü. Her iki fonksiyonel grup için farklı tane boyutlarında gözlenen bu farklı eğilimlerin FT-IR spektroskopisi analizleriyle de uyum sağladığı belirlendi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Aşkale Lignite seperated to three different particle sizes which were respectively -25+60, -60+120 and -120 mesh, was oxidized at temperatures interval 40-300 °C. The carboxyl (-COOH) and hydroxyl (-OH) surface oxygen functional groups from this oxidation work were analised by both chemical and spectroscopic methods. The Calcium-Acetate Method by the aim of the determination of the carboxyl amount and The Acetylation Method by the aim of the determination of the hydroxyl amount were used. In addition to, FT-IR Spectroscopy were also used for the instrumental analysis of functional groups. At the results of applied analysis, it was seen from obtained data that the amount of carboxyl has decreased with the reduction of particle size at temperatures up to 200 °C but it has reversely increased at the temperatures above 200 °C. However, it was observed that the amount of hydroxyl decreased with the reduction of particle size at the oxidation temperatures up to 250 °C but increased with increasing particle size at 300 °C. It was determined that this dissimilliar liabilities observed at different particle size for both functional groups were also agreed with the analysis of FT-IR spectroscopy.