Hemiparetik seberal palsi'li bireylerin az etkilenen eli ile sağlıklı bireylerin dominant elinin duyusal, motor ve fonksiyonel açıdan karşılaştırılması
Comparison of the less affected hand of individuals with hemiparetic cerebral palsy and the dominant hand of healthy individuals in terms of sensory, motor and fuctionality
  1. Tez No: 768891
  2. Yazar: ZEYNEP GÖKÇE KÖSE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HANİFEGÜL TAŞKIRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Çalışmamızın amacı, 10-17 yaş aralığında hemiparetik Serebral Palsi (SP) tanısı almış bireylerin az etkilenen eli ile sağlıklı bireylerin dominant elinin duyusal, motor ve fonksiyonel açıdan karşılaştırmaktır. Bu amaçla 10-17 yaş aralığında hemiparetik SP tanılı 30 birey (Grup 1) ve sağlıklı 30 birey (Grup 2) olmak üzere iki grup çalışmaya dahil edildi. Her iki grupta duyusal açıdan karşılaştırma stereognozi, grefestezi, iki nokta ayrımı ile; motor açıdan karşılaştırma Pinchmetre ve Hand-Grip El Dinamometresi ile; fonksiyonel açıdan karşılaştırma ise Jebsen-Taylor El Fonksiyon Testi (JTEFT) ile değerlendirildi. Gruplar arası değerlerin karşılaştırılmasında Mann-Whitney U testi kullanıldı. Tüm analizlerde p0.05). Motor değerlendirmenin tüm parametrelerinde iki grup arasında anlamlı bir fark saptanmadı (p>0.05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was compare of the less affected hand of individuals with hemiparetic cerebral palsy (CP) and the dominant hand of healthy individuals between ages of 10-17 in terms of sensory, motor and functionality. For this purpose, 30 individuals with a diagnosis of hemiparetic CP (Group 1) and 30 healthy individuals (Group 2), aged 10-17 years, were included in the study. Sensory comparison in both groups with stereognosis, grefestesis, two-point discrimination; motor comparison with pinchmeter and Hand-Grip Dynamometer; functional comparison was evaluated with the Jebsen-Taylor Hand Function Test (JTHFT). The Mann-Whitney U test was used to compare the values between the groups. In all analyses, p0.05). There was no significant difference between the two groups in all parameters of motor assessment (p>0.05).