منهج التفسير الوعظي ونماذجه عند قتادة السدوسي
Katâde es-Sedûsî'nin vaaz tefsiri yöntemi ve örnekleri
  1. Tez No: 931738
  2. Yazar: AHMED İBRAHİM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AVNULLAH ENES ATEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu araştırma, İslam'ın ilk dönemlerinde vaaz yöntemiyle tefsir metodunu ele alan, tanımlayıcı ve analitik bir çalışma olarak Kur'an-ı Kerim'in anlamlarını insanlara daha kolay ulaştıran bir tefsir yöntemini incelemektedir. Araştırma şu sorulara cevap vermeyi amaçlamaktadır: Vaaz yöntemiyle tefsir nedir? Önemi nedir? Temel kuralları nelerdir? Vaaz yönteminin tefsir stilleri nelerdir? Araştırma, Kur'an-ı Kerim'in kendi içindeki tefsir örnekleriyle birlikte Peygamber Efendimiz'in (s.a.v.), sahabe ve tabiîn dönemindeki uygulamalara da yer vermektedir. Ayrıca, büyük tabiîn âlimi Katade es-Sedûsî'nin bu yöntemi nasıl kullandığını gösteren örneklerle onun vaaz yöntemiyle tefsirini analiz etmiştir. Araştırma, Katade es-Sedûsî'nin hayatını, eleştirmen âlimlerin onun hakkındaki görüşlerini, dönemin sapkın gruplarına karşı duruşunu ve hakkında ortaya atılan“kaderci”olduğu ve“müdellis”(rivayetleri doğrudan işitmediği halde işitmiş gibi rivayet eden) olduğuna dair şüpheleri de ele almış ve bu iddialara cevaplar sunmuştur. Araştırma üç bölümden oluşmakta olup, sonuç ve öneriler kısmında araştırmacıya, akademisyenlere ve hayatlarını Kur'an-ı Kerim'i rehber edinmek isteyen herkese yönelik bazı tavsiyelere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research addresses the method of exhortative tafsir (interpretation) in early Islam. It is a foundational, descriptive, and analytical study of one of the tafsir methods that facilitated the understanding of the meanings of the Qur'an for the general public. The research aims to answer the following questions: What is the definition of exhortative tafsir? What is its significance? What are its principles? And what are its styles? The study presents examples of exhortative tafsir from the Qur'an itself, as well as from the Prophet's Sunnah (peace be upon him), the Companions, and the Followers (may Allah be pleased with them). The research also examines the great Tabi'i scholar Qatadah Al-Sadusi (may Allah have mercy on him) as a model, highlighting how he applied the exhortative method in tafsir. It provides examples from his Qur'anic interpretations and analyzes them. Additionally, the research introduces Imam Qatadah Al-Sadusi, mentions scholars' critical views about him, and discusses his stance against deviant sects of his time. It also responds to accusations that he was a Qadari (one who denies predestination) and a Mudallis (a narrator whose reports are accepted only if he explicitly states having heard them). The research consists of three chapters, followed by a conclusion summarizing findings and recommendations for the researcher, scholars, and all those interested in making the Qur'an a guide for their lives.