Çaşır bitkisinden izole edilen polifenol oksidaz enziminin kinetik ve bazı biyokimyasal özelliklerinin incelenmesi
The Investigation of kinetics and some biochemical features of polyphenol oxidase enzyme isolated from ferula plant
  1. Tez No: 76895
  2. Yazar: MUSTAFA ERAT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALİS ŞAKİROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Çaşır bitkisinden polifenol oksidaz enzimi izole edilerek, çeşitli kinetik ve bazı biyokimyasal özellikleri incelenmiştir. Bu amaçla, çaşır bitkisinin yaprak ve gövdesi 5 ayrı substrat için Km ve Vmax değerlerini belirlemek üzere optimum şartlar (pH, sıcaklık ve iyonik şiddet) tesbit edildi. Optimum şartlarda 5 farklı substrat konsantrasyonunda aktivite ölçümleri yapıldı. Km değerleri katekol, 4-metil katekol, klorogenik asit, (+) katekin ve (-) epikatekin için yaprakla ilgili olanlar sırasıyla 2.34x1 0“3 M, 6.58x1 0”3 M, 7.64x1 O“4 M, 5.54x1 0”4 M ve 7.98x1 0“4 M; Vmax değerleri ise aynı substratlar için 8541, 3502, 5866, 3372 ve 6426 EÜ/mlxdak; gövde için, 4-metil katekol dışındaki substratlar için, Km değerleri sırasıyla 2.64x1 0”3 M, 1.07x1 0-3 M, 3.06x1 0-4 M ve 2.89x1 0"3 M; Vmax değerleri ise 4389, 1764, 4823 ve 5308 EÜ/ml xdak. olarak bulundu. inhibitor çalışmalarında substrat olarak katekol kullanılarak, askorbik asit, B- merkaptoetanol, sodyum metabisülfit, sodyum dietilditiyokarbamat, ve L- sistein klorür inhibitörleri ile çalışıldı. Lineweaver-Burk grafikleri yardımıyla bu inhibitörler için Kj sabitleri ve inhibisyon türleri bulundu. Ayrıca I50 değerleri tesbit edildi. Kj sabitleri ve I50 değerlerine göre en etkili inhibitörün yaprak için; L-sistein klorür, gövde için; sodyum metabisülfit olduğu ve kompetitiv inhibisyon etkisi gösterdikleri belirlendi. Enzimin sıcaklık artışına paralel olarak daha kısa sürede denature olduğu sıcaklığın düşürülmesi ile renatüre olmadığı gözlendi.
Özet (Çeviri)
The polyphenol oxidase enzyme was extracted from Ferrula plants and its kinetic and some biochemical features were investigated. For this purpose, optimum conditions for leaves and stems of Ferrula plants, i.e., pH, temperature and ionic strength, affecting the values of Km and Vmax for five different substrates were determined. The assay of activities was carried out in the optimum conditions for five different concentrations of the substrate. The Km values obtained by using leaves of Ferrula for catechol, 4-methyl catechol, chlorigenic acid, (+) chatechin and (-) epichatechin are 2.34x10-3 M, 6.58x10-3 M, 7.64x1 0“4 M, 5.54x1 0”4 M, and 7.98x1 0“4 M and Vmax values for the same substrates were found to be 8541, 3502, 5866, 3372, and 6426 EU/mlxmin. and in case of stems of Ferrula the Km values for the same substrates except 4-methyl catechol are 2.64x1 0-3 M, 1.07x1 0”3 M, 3.06x1 0“4 M, and 2.89x1 0”3 M, Vmax values are 4389, 1 764, 4823 and 5308 EU/mlxmin., respectively. In inhibitor studies, catechol substrate was employed with sodium metabisulphite, L-cysteine chloride, ascorbic acid, sodium diethyl- dithiocarbamat, p-mercaptoethanol inhibitors for the investigation. Kj constants and the types of inhibition of these inhibitors were found by using Lineweaver-Burk graphics. In addition, the values of I50 were found. L-cystein chloride is found to be the most effective inhibitor for PPO originated from leaves of Ferrula and sodium metabisulfite is the most effective inhibitor for the PPO from stems of Ferrula. Both inhibitors indicated competitive inhibition effect on the basis of the Kj constants. It was observed that the enzyme was denaturated as the temperature increased, whereas the enzyme was not renaturated as the temperature decreased.