Ratların unikortikal defektlerinde düşük seviyeli lazer terapisi ile birlikte lokal olarak uygulanan borik asitin kırık iyileşmesi üzerine olan etkisinin belirlenmesi
Investigating effects of locally applied boric acid on fracture healing with and without LOW-level laser therapy
  1. Tez No: 768964
  2. Yazar: FERDA TURGUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LATİF EMRAH YANMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Amaç: Bu çalışmada, düşük seviyeli lazer terapisi (LLLT) ve lokal olarak uygulanan borik asidin (BA) kırık iyileşmesi üzerindeki etkilerinin araştırılması amaçlandı. Materyal ve Metot: Her deneğin proksimal femur anterolateral yüzeyinde cerrahi olarak unikortikal femoral defekt oluşturuldu. Toplam 56 Wistar albino faresi olan denekler rastgele dört gruba ayrıldı (her bir grup n = 14): kontrol, LLLT (λ = 905 μm, 10.000 Hz, 25 mW ve tepe gücü 25 W), BA (40 mg/kg) ve BA + LLLT. Bulgular: Otuzuncu günde en yüksek radyolojik skor LLLT + BA grubundayken (3,63 [2–4]), ardından BA (3,38 [2,75–3,75]), kontrol (3 [2–3,25]) ve LLLT (2,5 [1,25–3]) olarak sıralandı. Postoperatif 15. ve 30.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to investigate the effects on fracture healing of locally applied boric acid (BA) with and without low-level laser therapy (LLLT). Materials and Methods: A unicortical femoral defect was surgically created on the anterolateral surface of proximal femur of each subject. The subjects, totaling 56 Wistar albino rats, were randomly allocated into four groups (n = 14 each): control, LLLT (λ = 905 μm, 10,000 Hz, 25 mW and peak power 25 W), BA (40 mg/kg), and BA + LLLT groups. Results: On the 30th day, the highest radiological score was recorded for the LLLT + BA group (3.63 [2–4]), followed by the BA (3.38 [2.75–3.75]), control (3 [2– 3.25]), and LLLT (2.5 [1.25–3]) groups.