Parçacık fiziği konusundaki etkinliklerin fizik öğretmenlerinin alan bilgilerine etkisi
The effect of particle physics activities on physics teachers' content knowledge
- Tez No: 768972
- Danışmanlar: PROF. DR. PERVİN ÜNLÜ YAVAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fen ve Matematik Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 373
Özet
Bu çalışmanın amacı, fizik öğretmenlerinin parçacık fiziği ile ilgili alan bilgilerinin geliştirilmesi için etkinlikler tasarlamak ve bu etkinliklerin alan bilgilerine etkisini tespit etmektir. Bu amaçla öncelikle fizik öğretim programında yer alan parçacık fiziği ile ilgili 10 adet kazanım belirlenmiştir. Kazanımlar için etkinlikler oluşturulmuştur. Etkinliklerin 8'i alan yazındaki çalışmalardan esinlenerek tasarlanmıştır. 4 tanesi ise araştırmacı tarafından oluşturulmuştur. Her etkinlik için çalışma yaprakları hazırlanmıştır. Etkinlik çalışma yaprakları, etkinliklerin uygulama sürecini açıklayan ve uygulama sırasında veri toplamayı sağlayan formlar halinde düzenlenmiştir. Hazırlanan etkinlik çalışma yaprakları; anlaşılırlık, bilimsel ve kazanım açısından uygunluk olarak üç kriter için uzman değerlendirmesine sunulmuştur. Uzmanlar görüşlerini; uygun/düzeltilmeli/uygun değil şeklinde değerlendirmiştir. Sadece anlaşılırlık kriteri için Kapsam Geçerlilik Ölçütü 0.99'dan küçük çıkmıştır. Anlaşılırlık kriteri için uzmanlar tarafından önerilen düzeltmeler yapılmış ve çalışma yaprakları uygulamaya hazır hale getirilmiştir. Etkinliklerin geliştirilmesinin son adımında görüş ve önerilerin alınması için gönüllü 6 fizik öğretmeniyle yüz yüze pilot uygulama gerçekleştirilmiştir. Uygulama her oturumda dört etkinlik olmak üzere 3 günde tamamlanmıştır. Etkinliklerin uygulanması esnasında ve sonrası alınan görüşler doğrultusunda etkinlikler ile ilgili son değişiklikler yapılmış ve etkinliklerin geliştirilme süreci tamamlanmıştır. Fizik öğretmenlerinin parçacık fiziğine yönelik alan bilgilerinin değişimini tespit etmek amacıyla bir başarı testinin geliştirilmek istenmiştir. Öncelikle belirlenen 10 adet kazanımın her biri için en az iki adet olacak şekilde kısa cevaplı ve açık uçlu 28 soru hazırlanmıştır. Hazırlanan sorular anlaşılırlık, bilimsel ve kazanım açısından uygunluk olmak üzere üç kriter için 9 uzmanın değerlendirmesine sunulmuştur. Uzmanlar görüşlerini, uygun/düzeltilmeli/uygun değil şeklindeki kriterlere göre değerlendirmiştir. Başarı testindeki 13 soru için Kapsam Geçerlilik Ölçütü 0.75'ten küçük çıkmış ve bu sorular testten çıkartılmıştır. Geriye kalan 15 soru, fizik öğretmenlerinin parçacık fiziğine yönelik alan bilgilerinin tespiti için Parçacık Fiziği Başarı Testi olarak kullanılmıştır. Katılımcıların etkinlikler hakkındaki görüşlerini öğrenmek için her etkinliğin sonunda uygulanmak üzere Etkinlik Değerlendirme Formu oluşturulmuştur. Bu form 10'lu Likert tipinde olup, etkinliğin kazanıma uygunluk, ilgi çekicilik, lise öğrencilerine uygulanabilirlik, güncel örnekler içerme ve konu hakkında bilgi düzeyini arttırma kriterlerinden oluşmaktadır. Bu form katılımcıların her etkinliğin sonunda görüşlerini hızlı bir şekilde almak amacıyla kullanılmıştır. Tüm etkinliklerin bitiminde ise yarı yapılandırılmış görüşmeler ile katılımcıların etkinliklere dair görüşleri alınmıştır. Etkinliklerin uygulanma süreci COVID19 salgını nedeniyle çevrim içi olarak gerçekleştirilmiştir. Etkinliklere ait olan çalışma yaprakları yüz yüze uygulamada kullanılmaya uygun hazırlandığından, çevrim içi uygulanacak şekilde yeniden düzenlenmiştir. Sosyal medya aracılığıyla seçilen gönüllü 23 fizik öğretmeni ile uygulama yapılmıştır. Parçacık Fiziği Başarı Testi'nin ön test uygulaması Zoom aracılığıyla başlatılan bir oturumla uygulanmıştır. Etkinliklerin uygulanması, yine Zoom ile yapılan toplantılarla, üç farklı günde ve her gün dörder etkinlik olacak şekilde gerçekleşmiştir. Her etkinliğin bitiminde, katılımcıların etkinlik hakkındaki görüşlerini almak için Etkinlik Görüş Formu'nu Google Formlar aracılığıyla doldurmaları sağlanmıştır. Etkinlikler tamamlandıktan sonra Parçacık Fiziği Başarı Testi son test olarak tekrar uygulanmıştır. Katılımcıların tüm etkinlikler hakkındaki görüşlerini almak için yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Görüşmeler yazılı olarak kaydedilmiştir. Uygulama öncesinde katılımcıların evrendeki dört temel etkileşimin ve atom altı parçacıklar arasındaki etkileşimin özellikleri hakkındaki alan bilgilerinin durumu iyi; CERN'de yapılan çalışmaların büyük patlama ile bağlantısı; Standart model çerçevesinde atom altı parçacıkları tanımlamaları, atom altı parçacıklardan başlayarak madde oluşumunun modelle açıklanması, Higgs bozonu, madde ve antimaddenin özellikleri hakkındaki alan bilgilerinin durumu orta; sis odası deneyi hakkındaki alan bilgilerinin durumu zayıf; Stern-Gerlach deneyinin sonuçları ve etkileşimlerin süreci hakkındaki alan bilgilerinin durumu ise çok zayıf olarak tespit edilmiştir. Uygulama sonrasında katılımcıların etkileşimlerin süreci dışındaki tüm alan bilgilerindeki değişim çok iyi olarak tespit edilmiştir. Etkileşimin süreci hakkındaki alan bilgilerinde anlamlı bir değişiklik elde edilememiştir. Etkinlik değerlendirme formuna göre ise katılımcılardan bir kişi tüm etkinliklerin iyi, diğerleri ise çok iyi olduğunu düşündüğünü belirtmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to design activities to improve the field knowledge of physics teachers about particle physics and to determine the effect of these activities on their content knowledge. For this purpose, firstly, 10 learning outcomes related to particle physics in the physics curriculum were determined. Activities have been created for each learning outcomes. Eight of the activities were designed inspired by the studies in the literature. 4 of them were created by the researcher. Activity sheets were prepared for each activity. The activity sheets are organized in forms that explain the application process of the activities and provide data collection during the application. Prepared activity worksheets; it was submitted to expert evaluation for three criteria as intelligibility, scientific and appropriateness in terms of learning outcomes. Experts opinions; evaluated as appropriate/should be corrected/not appropriate. Only for the intelligibility criterion, the scope test as a criterion of validity was less than 0,99. For the intelligibility criterion, the corrections suggested by the experts were made and the activity sheets were made ready for application. In the last step of the development of the activities, a face-to-face pilot application was carried out with 6 volunteer physics teachers to receive their opinions and suggestions. The application was completed in 3 days, with four activities in each session. In line with the opinions received during and after the application of the activities, final changes were made regarding the activities and the development process of the activities was completed. It was desired to develop an achievement test in order to determine the change in the field knowledge of physics teachers about particle physics. First of all, 28 short-answer and open-ended questions were prepared, at least two for each of the 10 determined learning outcomes. The prepared questions were submitted to the evaluation of 9 experts for three criteria: clarity, scientific and appropriateness in terms of learning outcomes. Experts evaluated their opinions according to the criteria as appropriate/must be corrected/not appropriate. The Content Validity Criterion for 13 questions in the achievement test was less than 0,75 and these questions were removed from the test. The remaining 15 questions were used as the Particle Physics Achievement Test to determine the physics teachers' content knowledge about particle physics. An Activity Evaluation Form was created to be applied at the end of each activity in order to learn the views of the participants about the activities. This form is in 10-point Likert type and consists of the criteria of the activity's suitability for the outcome, attractiveness, applicability to high school students, including current examples and increasing the level of knowledge about the subject. This form was used to quickly get the opinions of the participants at the end of each activity. At the end of all the activities, the opinions of the participants about the activities were obtained through semi-structured interviews. The application process of the events was carried out online due to the COVID-19 pandemic. Since the activity sheets belonging to the activities were prepared for face-to-face application, they were rearranged to be applied online. The application was made with 23 volunteer physics teachers selected through social media. The pre-test application of the Particle Physics Achievement Test was applied with a session initiated via Zoom. The application of the events took place on three different days, with four events each day, again with meetings held with Zoom. At the end of each event, participants were asked to fill out the Event Opinion Form via Google Forms to get their views on the event. After the activities were completed, the Particle Physics Achievement Test was applied again as a post-test. Semi-structured interviews were conducted to get the opinions of the participants about all the activities. The interviews were recorded in writing. Before the application, the participants' content knowledge about the characteristics of the four basic interactions in the universe and the interaction between subatomic particles is good; the connection of studies at CERN with the big bang; Definition of subatomic particles within the framework of the Standard Model, explanation of the formation of matter starting from subatomic particles, the Higgs boson, the state of the content knowledge about the properties of matter and antimatter are average; weak availability of content knowledge on the cloud chamber experiment; The state of the content knowledge about the results of the Stern-Gerlach experiment and the process of interactions was determined to be very weak. After the application, the change in all content knowledge of the participants except the interaction process was very good. There was no significant change in the content knowledge about the interaction process. According to the activity evaluation form, one of the participants stated that he thought all the activities were good and the others thought that they were very good.