İklim değişikliğinin kış spor merkezleri üzerindeki etkisinin bazı değişkenler açısından incelenmesi (Uludağ kayak merkezi örneği)
Investigation of the effect of climate change on winter sports centers in terms of some variables (Uludag ski center example)
- Tez No: 768977
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUNUS ÖZTAŞYONAR, DOÇ. DR. MUHAMMED İHSAN ÇUBUKCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Kış Sporları ve Spor Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Bu çalışma, iklim değişikliğinin Bursa Uludağ Kış Sporları Merkezi üzerindeki olası etkilerini incelemeyi hedeflemektedir. İklim değişikliğinin kış turizmi üzerindeki olumsuz etkileri, turizmin ekonomik sürdürülebilirliği ve bölgesel kalkınma açısından önemli riskler taşımaktadır. Özellikle kış sporları merkezlerinin uzun vadeli faaliyetlerini sürdürebilmesi için iklim verilerinin detaylı bir şekilde analiz edilmesi ve bu verilerin turizm üzerindeki etkilerinin öngörülmesi büyük önem taşımaktadır. Yöntem: Çalışmada, nicel araştırma yöntemi kullanılarak, 1969-2022 yılları arasında Bursa Uludağ'da kaydedilen sıcaklık ve kar kalınlığı verileri analiz edilmiştir. Bu veriler, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden alınmıştır. Uzun dönemli trendlerin ve mevsimsel değişkenliklerin incelenmesi için Korelasyon ve ANOVA analizleri yapılmıştır. Bu analizler, sıcaklık ve kar kalınlığı arasındaki ilişkileri ve dönemler arasındaki farklılıkları ortaya koymayı amaçlamıştır. Bulgular: Yapılan analizler, bölgedeki kar örtüsünün azaldığını ve sıcaklık artışlarının bu azalışı hızlandırdığını göstermektedir. Kar kalınlığı 1980'lerden 2020'lere kadar dalgalanmalar göstermiş, minimum sıcaklık 1969'dan 2010'lara kadar artış eğiliminde olmuştur. Maksimum sıcaklık ise 2000'lerden 2010'lara geçişte anlamlı değişiklikler göstermiştir. Kar kalınlığı ve sıcaklık değerlerinde yıllar içinde yaşanan farklılıklar, turist sayılarıyla negatif yönlü anlamlı bir ilişki olduğunu doğrulamaktadır. Bu durum, kış turizminin süresi ve kalitesi üzerinde olumsuz etkiler yaratmaktadır. Sonuç: Sonuç olarak, Uludağ'ın turizm sektöründeki sürdürülebilirliği için iklim değişikliğinin getirdiği risklere karşı hazırlıklı olunması gerektiği ortaya çıkmıştır. Bu bağlamda, kapsamlı eylem planları oluşturulmalı, etkili risk yönetimi stratejileri geliştirilerek alternatif turizm uygulamaları planlanmalıdır. İklim değişikliğinin etkilerini minimize etmek için çeşitli uyum stratejileri de hayata geçirilmelidir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aims to examine the potential impacts of climate change on the Bursa Uludağ Winter Sports Center. The adverse effects of climate change on winter tourism pose significant risks for the economic sustainability of tourism and regional development. It is crucial to conduct a detailed analysis of climate data and predict its impacts on tourism to ensure the long-term viability of winter sports centers. Method: A quantitative research method was employed, analyzing temperature and snow depth data recorded between 1969 and 2022 in Bursa Uludağ. These data were obtained from the Ministry of Culture and Tourism and the Turkish State Meteorological Service. Correlation and ANOVA analyses were conducted to examine long-term trends and seasonal variations, aiming to reveal the relationships between temperature and snow depth and the differences across periods. Findings: The analyses indicate a reduction in snow cover in the region, with rising temperatures accelerating this decline. Snow depth fluctuated from the 1980s to the 2020s, while minimum temperatures showed an increasing trend from 1969 to 2010. Maximum temperatures, however, exhibited significant changes during the transition from the 2000s to the 2010s. The variations in snow depth and temperature values over the years were found to have a negative, significant relationship with tourist numbers, impacting the duration and quality of winter tourism. Conclusion: The findings suggest that Uludağ's tourism sector must prepare for the risks posed by climate change. Comprehensive action plans should be developed, effective risk management strategies implemented, and alternative tourism practices planned. Various adaptation strategies should also be put into action to minimize the effects of climate change.