İklim değişikliğinin kış turizminde zaman yönetimine etkisi: Palandöken Kayak Merkezi örneği
The effect of climate change on time management in winter tourism: The case study of Palandöken Ski Center
- Tez No: 872132
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHARREM ALPARSLAN KURUDİREK, PROF. DR. ZEYNEP EREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Çevre Mühendisliği, İşletme, Sports, Environmental Engineering, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Kış Sporları ve Spor Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç: Çalışmamızda Palandöken Kayak Merkezi örneğinde, iklim değişikliklerinin kış turizmine ve kış sporlarına etkileri, bu etkiler dâhilin de kış turizm ve spor yönetiminin zaman olgusu ile uyumu ayrıca etkin zaman yönetimi değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Bu çalışmada nicel araştırma modeli benimsenmek suretiyle, sistematik derleme yöntemi kullanılarak, Türkiye'deki kayak merkezlerinden iklim değişikliğinin kış turizminde zaman yönetimine etkisinin Palandöken Kayak Merkezi örneğinde araştırma kriterlerine uygun verilerin, sistemli bir şekilde taraf tutmadan, geçerliliği değerlendirilerek, tahmine dayalı analitik model ile ortalama analizler sentezlenerek çalışılmıştır. Akabinde literatürde kayak merkezlerinin meteorolojik değişimini ele alan çalışmalar incelenerek çalışmaya konu olan kayak merkezinin elde edilen veriler ışığında zaman yönetimi uyumuyla değerlendirilmesi yapılmıştır. Bulgular: Palandöken Kayak Merkezi'nin 2009-2022 yılları arasındaki ve uzun yıllardaki meteorolojik verileri Meteoroloji Genel Müdürlüğü arşivinden, 2015-2024 Palandöken Kayak Merkezi sezon açılış ve kapanış tarih verileri Ejder 3200 Kayak Merkezleri AŞ arşivinden temin edilmiştir. Elde edilen veriler betimleyici istatistik analizine göre yorumlanmıştır. Sonuç: Hükümetler Arası İklim Değişikliği Paneli (Intergovernmental Panel on Climate Change, IPCC)'nin iklim değişikliği senaryolarının öngörüsü ve uzun yıllar meteorolojik veriler göz önüne alındığında; Palandöken Kayak Merkezi'nin meteorolojik değişikliğe uğrayarak sıcaklıkların artacağı, yağışların azalacağı ve kayak sezon uzunluklarının kısalacağı tahmini ile uyumlu zaman yönetimi planlamasının gerekli olduğu ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
Purpose: In our study, in the case of Palandöken Ski Centre, the effects of climate changes on winter tourism and winter sports, the compatibility of winter tourism and sports management with the time phenomenon within these effects, and effective time management were aimed to be evaluated. Method: In this study, by adopting the quantitative research model, by using the systematic review method, the effect of climate change on time management in winter tourism in the ski resorts in Turkey has been studied by synthesising the data suitable for the research criteria in the case of Palandöken Ski Resort, systematically, without taking sides, evaluating the validity, and synthesising the average analyses with the predictive analytical model. Subsequently, studies on the meteorological change of ski resorts in the literature were reviewed and interpretations were made in the light of the data obtained from the ski resort subject to the study with time management compliance. Findings: The meteorological data of Palandöken Ski Resort between 2009-2022 and long years were obtained from the archive of the General Directorate of State Meteorology, and the season opening and closing date data of 2015-2024 Palandöken Ski Resort were obtained from the archive of Ejder 3200 Kayak Merkezleri AŞ. The data obtained were interpreted according to descriptive statistical analysis. Result: In the light of the meteorological data of Palandöken Ski Resort for many years and in the prediction of climate change scenarios of the Intergovernmental Panel on Climate Change (IPCC); it is understood that temperatures will increase, precipitation will decrease and ski season lengths will shorten by undergoing meteorological changes and the necessity of compatible time management planning is shown.