Sonlu elemanlar yöntemi ile heyelan analizi: Beşikdüzü İskenderli Tonya (Trabzon) heyelan örneği
Landslide analysis by finite element method: The example of Beşikdüzü İskenderli Tonya (Trabzon) landslide
- Tez No: 769019
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEKAİ ANGIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geoteknik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Geçmiş çağlar boyunca insanlar yamaçlarda yerleşim alanları kurduğu gibi, günümüzde yaşayan insanlar gerek şehir hayatından uzaklaşmak gerekse aileleriyle buluşmak amacıyla yamaçlarda yerleşim yerleri kurulabilmektedir. Bu yerleşim yerlerinde ise ulaşım en önemli ihtiyaçlardan biridir. Ulaşım için kullanılan hatlarda yarma ve dolgu şevleri oluşabilmektedir. Oluşan bu eğimli yüzeyler gerek yer çekimi etkisi gerekse iklim koşullarından dolayı aşağıya doğru hareket etme potansiyelindedirler. Bu açıdan şevleri stabil hale getirmek İnşaat ve Geoteknik Mühendislerinin en önemli görevleri arasındadır. Bu çalışmada, şev stabilitesi yöntemleri, şevlerin hareketleri, zemin sınıflandırmaları, zemin parametrelerinin belirlenmesi, heyelanlar ve heyelan önleme yöntemleri açıklanmıştır. Bölgede meydana gelen heyelanın öncelikle mevcut durumunun analizleri yapılmış ve güvenlik katsayısı değeri 0.79 bulunmuştur. Heyelan riski oluşan arazide kademelendirme yapılarak güvenlik katsayısı değeri 1.11 olduğu görülmüştür. İstenilen güvenlik katsayısı değerine ulaşılamayan sisteme iksa duvar yapılmak istenmiş ve analizler sonucunda güvenlik katsayısı 1.27 bulunmuştur. Fore kazık sistemi kullanılarak analiz edilen sistemde ise güvenlik katsayı değeri 1.84 bulunmuştur. Yapının güvenli hale gelebilmesi için gerekli olan güvenlik katsayısı değeri sağlandıktan sonra sistem güvenli hale getirilmiştir. Heyelanı önleyebilmek için zemin iyileştirmesi ve analizleri sonlu elemanlar yöntemi kullanılarak çözümlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Just as people established settlements on the slopes throughout the past, people living today can establish settlements on the slopes in order to get away from the city life and meet their families' members. In these kinds of settlements, transportation is one of the most important. Cutting and filling slopes can occur on the lines used for transportation. These inclined surfaces have the potential to move downwards due to both the effect of gravity and climatic conditions. In this respect, stabilizing the slopes is among the most important tasks of Civil and Geotechnical Engineers. In this thesis, slope stability methods, slope movements, soil classification, determination of soil parameters, landslides and landslide prevention methods are explained. Soil investigations were carried out in the landslide area and a geotechnical soil survey report was prepared. Firstly, the current situation of landslide that occurred in the region was analysed and the safety coefficient value was found to be 0.79. In the land, which poses a landslide risk, the palisade was excavated and the safety coefficient was found to be 1.11. In the system where the desired safety factor value could not be reached, a shoring wall was tried to be built and as a result of the analysis, the safety factor was found to be 1.27. In the system analysed using the bored pile system, the safety coefficient value was found to be 1.84., and the safety coefficient value, which was desired to exceed 1.50, was obtained. As a result of the analyses made, the system, which is predicted to minimize the landslide risk, has been made safe. In order to prevent landslides, soil improvement and analysis were analysed using the finite element method.