Düzköy - Çal orta mahalle heyelanının limitdenge ve sonlu elemanlar yöntemi ile analizi
The analysis of Düzköy- Çal orta district landslide through limit equilibrium and finite elements method
- Tez No: 774976
- Danışmanlar: PROF. DR. BASRİ ERTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Avrasya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
İnşaat ve geoteknik mühendisliği alanlarında şevlerin stabilitesinin sağlanıp, şevin güvenli hale getirilmesi büyük önem taşımaktadır. Bu tez çalışmasında kütle hareketleri, şev stabilite analizlerinde kullanılan metodlar, inceleme alanına ait zemin geoteknik parametrelerinin belirlenmesi ve ıslah metodlarından söz edilmiştir. Trabzon ilindeki Düzköy Çal Orta Mahallesi'nde meydana gelen heyelan incelenmiştir. İnceleme alanında arazi gözlemleri, zemin araştırma çalışmaları, arazi deneyleri yapılmış ve geoteknik zemin etüd raporu hazırlanmıştır. Yapılan sondaj çalışmaları, arazi ve laboratuvar deneyleri sonuçlarına bakılarak inceleme alanının zemin geoteknik parametreleri belirlenmiştir. İnceleme alanında gerçekleşen heyelana uygun ıslah metodu belirlenerek, şevde güvenliğin sağlanması gerekmektedir. Yapılacak şev stabilite analizlerinde limit denge ve sonlu elemanlar yöntemi ile analiz yapan paket programlar kullanılmıştır. Mevcut durum analizi gerçekleştirilip güvenlik sayısı hesaplanmıştır. Uygun ıslah metodu belirlenerek programda tanımlanmış ve tekrar analiz işlemi gerçekleştirilmiştir. Analiz sonucunda güvenlik sayısı arttırılarak şev duraylı hale getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the fields of civil and geotechnical engineering, it is of great importance to ensure the stability of the slopes and make the slope safe. In this thesis, mass movements, methods used in slope stability analysis, determination of soil geotechnical parameters of the study area, and improvement methods are mentioned. The landslide that occurred in Düzköy Çal Orta District in Trabzon province was investigated. In the study area, field observations, ground research studies, field tests were carried out and a geotechnical ground survey report was prepared. The soil geotechnical parameters of the study area were determined by looking at the results of the drilling works, field and laboratory tests. It is necessary to determine the appropriate improvement method for the landslide in the study area and to ensure safety on the slope. In the slope stability analyzes to be made, package programs that analyze with limit equilibrium and finite element methods were used. The current situation analysis was carried out and the security number was calculated. Appropriate soil improvement method was determined and defined in the program and analysis was performed again. As a result of the analysis, the number of safety has been increased and the slope has been made stable.