Sonlu elemanlar yöntemi ile heyelan analizi gümüşhane çevrepınar göleti heyelan örneği
Landslide analysis using the finite element method: a case study of the çevrepınar dam reservoir, Gümüşhane
  1. Tez No: 979736
  2. Yazar: ONUR PEKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKAİ ANGIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, Gümüşhane Şiran Çevrepınar Göleti sağ sahilinde yamaçta heyelan yaşanmış olup, heyelanın oluş sebebi, olduktan sonra arazi ve laboratuvar incelemeleri sonrası Sonlu Elemanlar Yöntemi ile bölgeyi PHASE ve SLİDE Programında modelleyerek, iki farklı analizle çözümleme yapılarak en uygunu seçilmiştir. Sisteme mevcut zeminin laboratuvar sonuçlarındaki veriler eşliğinde çözümleme yapılmış ve çözüm alternatiflerimize ışık olmuştur. Bu tezde mevcut yaşanmış heyelanın sonlu elemanlar yöntemi ışığında iki farklı alternatifle çözümlenerek en uygun imalatın belirlenerek nasıl koruma altına alınacağı amaçlanmıştır. Çalışmada kullanılan PHASE2 ve SLIDE programları ile yapılan sayısal modellemeler sayesinde, zemin özellikleri ve topoğrafik eğim gibi faktörlerin heyelan üzerindeki etkileri detaylı şekilde analiz edilmiştir. Bu analizler sonucunda elde edilen güvenlik katsayıları, olası zemin davranışlarını öngörmemizi sağlamış ve iyileştirme yöntemlerinin etkinliği karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Böylece, heyelanın tekrar meydana gelmesini önlemeye yönelik mühendislik çözümleri, bilimsel verilere dayalı ve sahaya uygun şekilde önerilmiştir. Çalışma sonucunda elde edilen bulgular, benzer jeolojik yapıya sahip bölgelerde yapılacak mühendislik projeleri için yol gösterici nitelikte olup, bölgesel risk yönetimi açısından da önemli katkılar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a landslide occurred on the right shore of Gümüşhane Şiran Çevrepınar Dam, and the reason for the landslide was modeled in the PHASE and SLIDE Program with the Finite Element Method after field laboratory examinations, and the most appropriate one was selected by solving with three different analyses. The system was analyzed with the data in the laboratory results of the existing ground and it shed light on our solution alternatives. In this thesis, it is aimed to analyze the existing landslide with three different alternatives in the light of the finite element method and determine the most appropriate production and how to protect it. Through numerical modeling conducted using PHASE2 and SLIDE software, the effects of factors such as soil properties and topographic slope on the landslide were thoroughly analyzed. The safety factors obtained from these analyses enabled the prediction of potential soil behavior and allowed for a comparative evaluation of the effectiveness of various remediation methods. Consequently, engineering solutions aimed at preventing the recurrence of the landslide were proposed based on scientific data and tailored to site-specific conditions. The findings of this study serve as a guiding framework for future engineering projects in regions with similar geological characteristics and provide valuable contributions to regional risk management practices.