Preparation of zinc crosslinked alginate and carboxymethyl cellulose wound dressings
Çinko çapraz bağlanmış alginat ve karboksimetil selüloz yara sarruflarının hazırlanması
- Tez No: 769023
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN KAYGUSUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyomedikal Teknolojiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 38
Özet
Bir yara, fiziksel veya termal travmanın neden olduğu cilt veya mukoza epitel tabakasının devamlılığında bir kırılma veya yırtılmadır. Yara örtüleri güçlü mekanik yeteneklere, iyi antibakteriyel niteliklere ve daha da önemlisi doğal malzeme bileşenlerine ihtiyaç duyar. Bu çalışma, çinko ile çapraz bağlanmış aljinat ve karboksimetilselülozun avantajlarını birleştirdi. Filmler Fourier dönüşümü kızılötesi spektroskopisi (FTIR), ışık geçirgenliği, taramalı elektron mikroskobu (SEM), şişme deneyleri ve su buharı geçirgenlik testleri ile ayırt edildi. Filmlerin antimikrobiyal ve fiziksel özellikleri benzer çalışmalarla karşılaştırılmıştır. Çinko çapraz bağlı aljinat ve karboksimetil selüloz filmlere dayalı yara örtüsü, Gram-negatif (Escherichia coli) ve Gram-pozitif (Staphylococcus aureus) bakterilere karşı antibakteriyel aktivite kazanmıştır. Çinko çapraz bağlı aljinat ve karboksimetil selüloz filmlere dayalı yara örtüsü, ultraviyole koruyucu ve antibakteriyel yara örtüleri olabilir.
Özet (Çeviri)
A wound is a break or tears in the continuity of the skin or mucosa epithelial lining caused by physical or thermal trauma. Wound dressings need strong mechanical capabilities, good antibacterial qualities, and, more importantly, natural material components. This study combined the advantages of alginate and carboxymethylcellulose crosslinked with zinc. Films were distinguished by Fourier transform infrared spectroscopy (FTIR), light transmittance, scanning electron microscopy (SEM), swelling experiments and water vapour transmittance tests. The antimicrobial and physical properties of the films were compared with similar studies. Wound dressing based on zinc crosslinked alginate and carboxymethyl cellulose films gained antibacterial activity against Gram-negative (Escherichia coli) and Gram-positive (Staphylococcus aureus) bacteria. Wound dressing based on zinc crosslinked alginate and carboxymethyl cellulose films can be ultraviolet-protecting and antibacterial wound dressings.