Comparative analysis of the EU environmental policy with the international development agendas: A content analysis of the council conclusions between 2015-2020
AB çevre politikasının uluslararası kalkınma gündemleri ile karşılaştırmalı analizi: 2015-2020 arasındaki konsey sonuç belgelerinin içerik analizi
- Tez No: 769036
- Danışmanlar: PROF. DR. DIMITRIOS TRIANTAFYLLOU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal ve Beşeri Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Avrupa Birliği, özgün bir bölgesel bütünleşme girişimi olarak varlığını sürdürmektedir. Eşsizliği, yalnızca kültürel özelliklerinden ileri gelmemektedir. Onu özel kılan başlıca niteliklerinden biri, uluslarası gündemleri belirleyebilme ya da yönlendirebilme gücüdür. Günümüzün en yaşamsal konularının başında ise -artık etkisi her an gündelik yaşantıda görülebilen- çevre sorunu bulunmaktadır. AB, bu konuda da öncülük etme niyetini ortaya koymuştur. Son zamanlarda yayımlamış olduğu Yeşil Mutabakat bunun en önemli kanıtlarındandır. Gelgelelim, kağıt üzerinde kaldığı sürece bu niyetin bir anlamı olmayacaktır. Bunu ölçmenin yolu da önce politika yapıcılarının düzenli çalışmalarını incelemekten, sonra da uygulamalarının başarısını ölçmekten geçmektedir. Bu araştırma, bu amaç doğrultusunda, hem Avrupa Birliği Konseyi sonuç belgelerindeki çevre konusunun nasıl ele alındığını hem de Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları çerçevesinde Avrupa Birliği'nin çevre performansını inceleyecektir. Böylece, Avrupa Birliği çevre politikasının öncülük ettiği uluslararası gündemlerle uyumlu gelişip gelişmediği görülebilecektir. Ayrıca, belli bir ölçüde, Avrupa Birliği çevre politikaları yazınında ana tartışmalardan olan, Avrupa Birliği çevre politikasının temelde içsel bir özellik mi yoksa dışsal bir özellik mi taşıdığı sorusuna da bir yanıt verilebilecektir.
Özet (Çeviri)
The European Union remains to exist as a unique regional integration initiative. Its uniqueness is not only due to its cultural characteristics. One of the main qualities that makes it special is its power to set or direct international agendas. At the top of most vital issues of today - the impact of which can now be seen in daily life at any time - is the environmental issue. The EU has shown its intention to lead in this matter as well. The Green Deal, which it recently launched, is one of the most important proofs of it. However, this intention will have no meaning as long as it is on paper. The way to evaluate it is to first examine the regular work of policy makers, and then evaluate the success of their practices. For this purpose, this research will examine both how the environmental issue is handled in the Council of the European Union conclusions and the environmental performance of the European Union within the framework of the Sustainable Development Goals. Thus, it may be possible to see whether the environmental policy of the European Union has developed in line with the international agendas it pioneered. Also, to a certain extent, an answer may be given to the question of whether the European Union's environmental policy, which is one of the main debates in the literature on the European Union environmental policy, basically has an internal or an external nature.