İlişki doyumunun yordayıcıları olarak bağlanma stilleri ve öz duyarlık
Attachment styles and self compassion as predictors of relationship satistafaction
- Tez No: 769041
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BETÜL TANACIOĞLU AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu araştırmanın amacı beliren yetişkinlik dönemindeki bireylerin bağlanma stilleri, öz duyarlık düzeyleri ve bazı demografik özelliklerinin ilişki doyumu ile ilişkisini incelemektir. Araştırmaya 72 erkek, 235 kadın olmak üzere 307 kişi katılmıştır. Veri toplama araçları olarak“Demografik Bilgi Formu”,“Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri-II (YİYE-II)”,“Öz Duyarlık Ölçeği”ve“İlişki İstikrarı Ölçeği İlişki Doyumu Alt Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin analizi için Bağımsız Örneklem T-Testi, Kruskal-Wallis Testi, Çoklu Regresyon Analizi yapılmıştır. Araştırmanın bulgularına göre beliren yetişkinlik dönemindeki bireylerin ilişki doyum puanları arasında cinsiyete göre kadınların lehine anlamlı bir farklılık bulunmaktadır. İlişki doyumu, ilişki durumuna göre sözlü/nişanlı/evli olan bireylerin lehine anlamlı bir fark oluşturmaktadır. İlişki doyumu toplam puanında, ilişki süresi değişkenine göre anlamlı bir fark vardır. Bu fark ilişki süresinin üç yıl ve üzeri olması lehinedir. İlişki doyumu ile öz duyarlık alt boyutları arasında pozitif yönlü; kaygı ve kaçınma ile ilişki doyumu arasında negatif yönlü ilişki bulunmuştur. Öz duyarlık alt boyutları ile bağlanma alt boyutları arasında negatif yönlü ilişki bulunmuştur. Öz duyarlık, kaygı ve kaçınma ilişki doyumunun anlamlı birer yordayıcısıdır. Çalışmanın bulguları literatürdeki bazı çalışmalarla benzerlik gösterirken bazı çalışmalardan farklı sonuçlar göstermesi sebebiyle çalışmanın daha geniş bir örneklemle araştırılması faydalı olacaktır. Bu çalışma bağlanma, öz duyarlık ile ilişki doyumu arasındaki ilişkiyi merak eden araştırmacılar için başlangıç niteliğindedir. Öz duyarlık ile ilişki doyumu arasındaki ilişkinin incelendiği çalışmaların artırılması alan yazınına katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the relationship between attachment styles, self-compassion levels, some demographic characteristics and relationship satisfaction of emerging adults. A total of 307 emerging adults, 72 male and 235 female, participated in the study.“Demographic Information Form”,“Experiences in Close Relationships-Revised (ECR-R)”,“Self-Compassion Scale”and“The Investment Model Scale”were used as data collection tools. Independent Samples T-Test, Kruskal-Wallis Test and Multiple Regression Analysis were performed for data analysis. According to the findings of the study, there was a significant difference in favor of women according to gender variable regarding the relationship satisfaction scores. Relationship satisfaction created a significant difference in favor of engaged/married individuals according to their relationship status. There was a significant difference in the total score of relationship satisfaction according to the relationship duration variable. This difference was in favor of having a relationship duration of three years or more. There was a positive relationship between relationship satisfaction and self-compassion sub-dimensions. A negative relationship was found between anxiety and avoidance and relationship satisfaction. Negative correlation was found between self-compassion sub-dimensions and attachment sub-dimensions. Self-compassion, anxiety and avoidance were a significant predictor of relationship satisfaction. While the findings of the study were similar to some studies in the literature, it would be beneficial to investigate the study with a larger sample, since some studies had different results. This study was preliminary for researchers wondering about the relationship between attachment, self-compassion and relationship satisfaction. Increasing the number of studies examining the relationship between self-compassion and relationship satisfaction would contribute to the literature.