20. Yy'dan günümüze mimari süreçler bağlamında, çağdaş heykel kategorileri
Contemporary sculpture categories in the context of architectural processes from 20th century to the present
- Tez No: 769050
- Danışmanlar: DOÇ. GÖKCEN ERGÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Çağdaş yapıtın tanımı sorunsalı çerçevesinde biçimlenen bu metin, çağdaş yapıtlar arasında heykelin varlığını sorgulamaktadır. Rosalind Krause'a göre, kendi mekanını terk eden heykel, çağdaş yapıtların çeşitliliğiyle paralel olarak ortadan kaybolur. Ya da tam tersi artık çağdaş yapıt olan her şey heykeldir ve heykelin anlamındaki bu genişleme mekanla ilişkisi bağlamında ele alınmalıdır. Bu çalışmada heykelin çağdaş yapıtlar arasında belirsiz bir duruma geldiği kabul edilir. Ancak“mekana yayılan heykel”ne ortadan kaybolur, ne de her çağdaş yapıt heykeldir. Bu iki ihtimal yerine, çağdaş sanatla ilişkisi bakımından heykele yeni bir ad vermek önerilir. Çağdaş Heykel olarak beliren bu adlandırma, bazı mantıksal işlemlerle yapılır. Çağdaş sanat kavramının dikotomik bölünmesiyle elde edilen“çağdaş”terimi heykele ulanarak“çağdaş heykel”ifadesine ulaşılır. Buradaki çağdaş bağıl bir terimdir. Tek başına da anlamlı olduğu halde bir tamlama içinde kullanılır. Çalışma boyunca bu tamlamayı kavramsallaştırmak hedeflenir. Mantıksal olarak kavramın dildeki karşılığı ancak bir önerme kurarak gösterilebilir. Bu çalışmada öznesi“çağdaş heykel”olan cümlelere birer yüklem ve kopula eklenerek önermeler elde edilir. Elde edilen bu önermeler çalışmanın sonuç bölümünde listelenmiştir. Yukarıda belirtildiği şekilde elde edilen çağdaş heykel, çok büyük bir evrensel küme oluşturur. Bu bakımdan alt kümelerini oluşturmak, yani bu kavramı kategorilere ayırmak anlaşılmasını kolaylaştıracaktır. Bu sebeple çalışmanın son bölümünde“çağdaş heykel kategorileri”oluşturulmuştur. Çağdaş Heykel Kategorilerinin tek tek tespiti ve başat örneklerle gösterilmesi çalışmanın kapsamını değiştirebilir. Bu nedenle bahsedilen içerikte bir daraltmaya ihtiyaç duyulmuş; dolayısıyla heykelin kardeş disiplini olarak mimariden yardım alınmıştır. Öncelikle heykel-mimari ilişkisi, ortak kavramlar listelenerek yapılandırılır. Mimari bu çalışmanın bağlamını oluşturur. Kısaca, heykel sanatı üzerine yapılan bu çalışmada“çağdaş heykel”mimari bağlamında ele alınmış; yukarıda anılan kategoriler bağlamında elde edilen verilere dayanarak tanımlanan çağdaş heykel, kavram olarak dolaşıma sokulmuştur.
Özet (Çeviri)
This text, which is shaped within the framework of the definition of contemporary work, questions the existence of sculpture among contemporary works. According to Rosalind Krause, leaving its own place, the sculpture disappears in parallel with the diversity of contemporary artworks. Or vice versa, everything that is a contemporary work is sculpture and this expansion in the meaning of sculpture should be considered in the context of its relation to space. In this work, it is accepted that the sculpture has reached an ambiguous state among contemporary works. However, the“sculpture spreading across the space”neither disappears nor is every contemporary work a sculpture. Instead of these two possibilities, it is suggested to give a new name to the sculpture in terms of its relation to contemporary art. This naming, which appears as Contemporary Sculpture, is made with some logical operations. The term“contemporary”, obtained by the dichotomous division of the concept of contemporary art, appends to the sculpture, and the expression“contemporary sculpture”is reached. Contemporary here is a relative term. Although it is meaningful on its own, it is used in a noun phrase. Throughout the study, it is aimed to conceptualize this phrase. Logically, the equivalent of the concept in language can only be shown by constructing a proposition. In this study, propositions are obtained by adding a predicate and a copula to sentences whose subject is“contemporary sculpture”. These propositions are listed in the conclusion part of the study. Contemporary sculpture, obtained as described above, forms a very large universal cluster. In this respect, creating subsets, that is, categorizing this concept, will make it easier to understand. For this reason,“contemporary sculpture categories”were created in the last part of the study. Determining the Contemporary Sculpture Categories one by one and showing them with dominant examples may change the scope of the study. For this reason, a narrowing of the mentioned content was needed; therefore, assistance was received from architecture as the similar discipline of sculpture. First of all, the relationship between sculpture and architecture is structured by listing common concepts. Architecture forms the context of this work. Briefly, in this study on the art of sculpture,“contemporary sculpture”is discussed in the context of architecture; Contemporary sculpture, which is defined based on the data obtained in the context of the above-mentioned categories, is circulated as a concept. .