Akıcı okuma ve temel işlem akıcılığına yönelik etkinliklerin ilkokul öğrencilerinin matematik problemi çözme başarısına etkisi
The effect of fluent reading and basic operation fluence activities on mathematics problem solving achievement of pri̇mary school students
  1. Tez No: 769055
  2. Yazar: MURAT ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İRFAN BAŞKURT, DOÇ. DR. YASEMİN DERİNGÖL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 270
Özet
Bu araştırmanın amacı, akıcı okuma ve temel işlem akıcılığına yönelik etkinliklerin ilkokul öğrencilerinin matematik problemi çözme başarısına etkisini incelemektir. Bu amaçla araştırma, karma araştırma yöntemlerinden iç içe karma desende gerçekleştirilmiştir. Araştırma, 2021-2022 eğitim öğretim yılı birinci döneminde Van ili Gevaş ilçesindeki bir ilkokulda yapılmıştır. Üçüncü sınıflarda bir deney ve bir kontrol grubu olmak üzere iki şubede toplam 49 öğrenci ile çalışılmıştır. Araştırma 14 hafta boyunca devam etmiştir. Deney grubundaki öğrenciler ile akıcı okuma ve temel işlem akıcılık etkinlikleri gerçekleştirilmiştir. Kontrol grubundaki öğrenciler ise mevcut öğretim programına devam etmişlerdir. Araştırmanın nicel verileri matematik problemi çözme başarı testi, yanlış analiz envanteri, prozodik okuma ölçeği ve temel işlem akıcılık testleri ile toplanmıştır. Araştırmanın nitel verileri ise uzman görüşleri doğrultusunda hazırlanan yarı yapılandırılmış görüşme formu ile elde edilmiştir. Nicel verilerin analizlerinde Bağımsız Örneklemler T-testi, Bağımlı Örneklemler T-testi, Pearson Moment Korelasyon Analizi ve Çoklu Doğrusal Regresyon Analizi kullanılmıştır. Nitel verilerin analizinde ise betimsel ve içerik analizi yöntemleri kullanılmıştır. Analizler sonucunda araştırmada kullanılan akıcı okuma ve temel işlem akıcılık etkinliklerinin öğrencilerin akıcı okuma, temel işlem akıcılığı ve matematik problemi çözme başarılarını önemli derecede artırdığı belirlenmiştir. Araştırmada elde edilen bulgular ilkokul öğrencilerinin akıcı okuma düzeylerinin matematik problemi çözme başarılarını anlamlı şekilde yordadığını göstermiştir. Aynı şekilde ilkokul öğrencilerinin temel işlem akıcılık düzeylerinin matematik problemi çözme başarısını anlamlı bir şekilde yordadığı tespit edilmiştir. Araştırmada ayrıca ilkokul öğrencilerin akıcı okuma ve temel işlem akıcılık düzeylerinin matematik problemi çözme başarılarını birlikte yordama düzeyinin daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Araştırmada öğrencilerin uygulama öncesi ve sonrası görüşlerinin araştırmanın nicel veriler ile büyük oranda paralelik gösterdiği tespit edilmiştir. Araştırmada öğrencilerin akıcı okuma, temel işlem akıcılığı ve matematik problemi çözme başarı düzeylerine yönelik görüşlerinin, öğrencilerin akıcı okuma, temel işlem akıcılığı ve matematik problemi çözme başarı puanlarını büyük oranda doğruladığı ve desteklediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the effects of activities for fluent reading and basic operational fluency on primary school students' success in solving mathematical problems. For this purpose, the research was carried out in a nested mixed design, one of the mixed research methods. The research was conducted in a primary school in the Gevaş district of Van province in the first term of the 2021-2022 academic year. A total of 49 students were studied in two branches, one in the experimental group and one in the control group. The research continued for 14 weeks. Fluent reading and basic process fluency activities were carried out with the students in the experimental group. The students in the control group continued the current curriculum. Quantitative data of the study were collected with mathematics problem-solving achievement tests, wrong analysis inventory, prosodic reading scales and basic operational fluency tests. Qualitative data of the research were obtained with a semi-structured interview form prepared in line with expert opinions. Independent Samples T-test, Dependent Samples T-test, Pearson Moment Correlation Analysis and Multiple Linear Regression Analysis were used in the analysis of quantitative data. In the analysis of qualitative data, descriptive and content analysis methods were used. As a result of the analysis, it was determined that the fluent reading and basic operation fluency activities used in the research significantly increased the students' reading fluency, basic operation fluency and mathematical problem-solving success. The findings of the study showed that primary school students fluent reading levels significantly predicted their success in solving mathematical problems. Likewise, it was determined that elementary school students' basic operational fluency levels significantly predicted mathematical problem-solving success. In the study, it was also determined that primary school students fluent reading and basic operation fluency levels predicted their mathematical problem solving success together higher. In the research, it was determined that the views of the students before and after the application were largely parallel with the quantitative data of the research. In the study, it was seen that students' opinions on fluent reading, basic operational fluency and mathematical problem-solving success levels largely confirmed and supported the students' reading fluency, basic operational fluency and mathematics problem-solving success scores.