Türkiye'ye okumak için gelen üniversite öğrencilerinin depresyon düzeyinin belirlenmesi (Sakarya ili örneği)
Determination of depression level of university students coming to Turkey to study (Sakarya example)
- Tez No: 769062
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZDEN GÜNEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu araştırma, Sakarya Üniversitesi ve Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi'nde 2021-2022 eğitim –öğretim yılında Filistin, Suriye, Irak, Yemen ve Libya'dan gelen öğrenciler arasında depresyon düzeylerini ölçmek amacıyla yapılmıştır. Mevcut çalışma, konu ve amaçlarla bağlantılı olarak betimsel analitik metodu kullanmıştır. Bu minvalde araştırma süresince araştırmacının müdahalesi olmadan olaylar ve fenomenler gerçekte oldukları şekliyle incelenmiştir. Anket, çalışma örnekleminden veri toplamak için kontrollü bir araç olarak kullanılmıştır. Depresyon düzeyini belirlemek için Beck Depresyon Ölçeği (BDI-II) kullanılmıştır. Çalışma örneklemini Sakarya Üniversitesi ve Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi'nde öğrenim gören Filistin, Suriye, Irak, Yemen ve Libya'dan gelen (333) öğrenciler oluşturulmuştur. Araştırmacı, anketi Google Drive özelliğini kullanarak elektronik olarak dağıtmış ve SPSS programını kullanarak çalışmanın sonuçlarını analiz etmiştir. Araştırma neticesinde mezkûr üniversitelerde okuyan Filistin, Suriye, Irak, Yemen ve Libya'dan gelen öğrenciler arasında depresyon düzeyinin 16,2 hafif olduğu belirlenmiştir. Ayrıca, öğrencilerin arasında cinsiyet, yaş, medeni ve eğitim durumu, dil düzeyi ve ikamet yeri değişkenlerine bağlı olarak öğrencilerin depresyon düzeylerinde istatistiksel olarak önemli bir farklılık olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Ek olarak öğrencilerin depresyon düzeylerinde not ortalama değişkenine bağlı olarak istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar olduğu gösterilmiştir. Aylık harcama değişkenine göre öğrencilerin depresyon düzeylerinde de istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar vardır. Son olarak, araştırmanın bulguları doğrultusunda araştırmacı, üniversitelere, kuruluşlara ve araştırmacılara yönelik öneriler geliştirmiş ve ayrıca öğrencilerin depresyonunu hafifletmeye ve önlemeye yönelik sosyal hizmet bakış açısıyla önerilerde bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The study aimed to determine the level of depression among students from Palestine, Syria, Iraq, Yemen, and Libya in the 2021-2022 academic year at Sakarya University and Sakarya University of Applied Sciences. The current study used the descriptive analytical method for its suitability to the subject and objectives of the study. The questionnaire had used as a controlled tool to collect data from the study sample members and used the Beck Depression Scale BDI-II to determine the level of depression. The researcher distributed the questionnaire electronically using the GOOGLE DRIVE feature and analyzed the results of the study using the SPSS program. The study sample consisted of 333 students from Palestine, Syria, Iraq, Yemen, and Libya studying at Sakarya University and Sakarya Applied Universities. According to the study's findings, determined that the level of depression was 16.2 mild among students. The results of the study also showed that there was no statistically significant difference in the depression levels of the students depending based on gender, age, marital status, education level, language level and place of residence. The results of the study showed that there were statistically significant differences in the depression levels of the students depending on the grade point average variable and according to the monthly expenditure. Finally, based on the study's findings, the researcher devised proposals for universities, organizations, and researchers, as well as proposals from the perspective of social work aimed at alleviating and preventing student depression.