Suriyeli sığınmacıların Avrupa Birliği-Türkiye ilişkilerine etkileri
Effects of Syrian asylum seekers on European Union-Türkiye relations
- Tez No: 769063
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PELİN ALİYEV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Bu tezin amacı, Suriyeli sığınmacıların Avrupa Birliği ve Türkiye ilişkilerine etkilerini tespit etmektir. İnsanlık tarihi kadar eski bir mesele olan göç; zamanla insanların, toplumların ve devletlerin ortak bir meselesi haline gelmiştir. 2011 yılında Kuzey Afrika'da başlayan muhalif halk hareketleri, kısa bir süre sonra Suriye'ye sıçramış ve ülkede bir iç savaşın çıkmasıyla sonuçlanmıştır. İç savaş neticesinde milyonlarca Suriyeli ülkelerini terk ederek başka devletlere sığınmak zorunda kalmıştır. Avrupa Birliği üye devletleri ve Türkiye, göç akınları ile karşı karşıya kalmıştır. Özellikle Avrupa'ya ulaşmak isteyen Suriyeliler, Türkiye'yi transit geçiş ülkesi olarak kullanmışlar ve bu durum iki taraf arasında bir sığınmacı krizinin doğmasına neden olmuştur. Araştırma kapsamında genel hatlarıyla AB ve Türkiye'nin göç politikaları, Suriye İç Savaşı'nın ortaya çıkış koşulları ve sığınmacı krizi ile bu krizin ikili ilişkilere yansımaları üzerinde durulmaktadır. Suriyeli sığınmacıların AB ve Türkiye'nin aralarında iş birlikleri geliştirmelerine olanak sağlamakla birlikte taraflar arasında siyasi bir krize yol açtığı ve böylece ilişkilerin kan kaybetmesine neden olduğu ileri sürülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to determine the effects of Syrian asylum seekers on EU and Türkiye relations. Migration, an issue as old as human history; over time, it has become a common issue of people, societies and states. The opposition popular movements that started in North Africa in 2011 spread to Syria after a short time and resulted in a civil war in country. As a result of the civil war, millions of Syrians had to leave their country and seek refuge in other states. European Union member states and Türkiye have faced migration flows. Especially Syrians who wanted to reach Europe used Türkiye as a transit country and this situation caused a refugee crisis between the two sides. Within the scope of the research, the immigration policies of the EU and Türkiye, the emergence conditions of the Syrian Civil War, the refugee crisis and the reflections of this crisis on bilateral relations are emphasized. It is claimed that while it allows the Syrian refugees to develop cooperation between the EU and Türkiye, it causes a political crisis between the parties, thus causing the relations to bleed.