PIIGS ülkelerinde mali yapı ve AB bölgesel kalkınma fonlarının kullanımı (2014 – 2020)
Financial structures of PIIGS countries and use of EU regional development funds (2014 - 2020)
  1. Tez No: 769104
  2. Yazar: OĞUZHAN OK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR SARAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Maliye Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 230
Özet
Bu çalışmanın amacı PIIGS ülkelerindeki mali yapının incelenmesi, küreselleşme, bölgeselleşme ve yerelleşme eğilimlerinin kavramsal olarak incelenmesi ve bu kavramlarının PIIGS ülkelerindeki yansımalarının ele alınması ile PIIGS ülkelerindeki bölgelerin AB Bölgesel Kalkınma Fonlarından yararlanmasına ilişkin analizlere yer vermektir. Bu kapsamda çalışmanın birinci bölümünde PIIGS ülkeleri tanıtılarak, bu ülkelerin siyasi ve ekonomik yapıları incelenmiş, Avrupa Ekonomik ve Parasal Birliği ile Avrupa Yakınlaşması Antlaşması açıklanarak, PIIGS ülkelerinin mali yapıları bu iki antlaşma çerçevesinde analiz edilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde küreselleşme, bölgeselleşme ve yerelleşme kavramları incelenmiş, Avrupa Birliği kısa tarihçesi ele alınmış, AB'de bölgeselleşme ve yerelleşme eğilimleri incelenmiş, AB'de bölgeselleşme araçları olarak AB Fonları tanıtılmış ve Avrupa'da bölgeselleşmeye ve yerelleşmeye katkısından dolayı Avrupa Bölgesel Özerklik Şartı ele alınmış ve PIIGS ülkelerinde bölgeselleşme ve yerelleşme kavramlarının etkileri incelenmiştir. Çalışmanın son bölümünde AB Bölgesel Kalkınma Fonu (ABKF) tanıtılmış ve PIIGS ülkelerinde bulunan tüm bölgelerin ABKF'den ne şekilde ve ne kadar yararlandıkları şekil yoluyla analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the financial structure of PIIGS countries, to examine the globalization, regionalization and localization trends conceptually, to address the reflections of these concepts in the PIIGS countries, and to analyze the regions in the PIIGS countries to benefit from the EU Funds. In this context, in the first part of the study, the PIIGS countries were introduced and their political and economic structures were examined then the European Economic and Monetary Union and the European Convergence Agreement were explained, and the financial structures of the PIIGS countries were analyzed within the framework of these two agreements. In the second part of the study, the concepts of globalization, regionalization and localization were examined, the brief history of the European Union (EU) was discussed, the regionalization and localization trends in the EU were examined, the EU Funds were examined, and the European Regional The Autonomy Charter is discussed and the effects of regionalization and decentralization in PIIGS countries are examined. In the last part of the study, the EU Regional Development Fund (ERDF) was introduced and how and how much all regions in the PIIGS countries benefited from the ERDF were analyzed and evaluated with graphics.