Yeni İpek Yolu projesi ve lojistik sektörünün Türkiye üzerinde etkisi
The new silk road project and the impact of the logistics industry on Turkey
  1. Tez No: 769133
  2. Yazar: YUNUS KURTULAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SENEM NART
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, Uluslararası İlişkiler, Transportation, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Yeni İpek Yolu Projesi, Dünya'nın en büyük ekonomilerinden biri olan Çin'in Asya-Avrupa koridorunda yarattığı hareketlilikten güzergâh üzerindeki ülkeler yararlanmak istemiş ve kendi politikaları doğrultusunda fırsatlar aramaya başlamıştır. Ülkelerin transit yük koridorunda kendileri için fırsat arayışına girmesi, aynı bölgedeki komşuları arasından tercih edilme amacı taşımakta ve bir anlamda komşuları için ekonomik tehdit oluşturmaktadır. Bu nedenle Türkiye transit yük koridorlarını kendi üzerine çekmek için belirli standartta ulaşım altyapısına sahip olmak zorundadır. Yeni İpek Yolu bu amaçlarla şekillenmiş olup genel anlamda 3 kısımda incelenebilir. Bunlar Kuzey, Orta ve Güney İpek Yolu Koridorlarıdır. Üç koridor da bazı kısımlarda aynı ülkeler üzerinden geçmekteyken, coğrafi konum olarak farklı ülkelerden de geçmektedir. Bu çalışmada Yeni ipek yolu projesinin lojistik sektörü üzerindeki etkisi açıklanmış olup, lojistik sektörünün yeni ipek yolu projesi ile nasıl etkilendiği açıklanmıştır. Proje, 60 ülkeyi, dünyanın bilinen enerji rezervlerinin %75'ini, dünya nüfusunun %70'ini etkileyecek ve dünya GSYH'sinin %55'ini oluşturacaktır. Çin başkanı Xi Jinping'in 2016 Ocak ayında Mısır, İran ve Suudi Arabistan üzerinden yaptığı tur, Çin'in sadece bu alanda tükettiği ham petrolün yarısından fazlasını tedarik etmesi nedeniyle değil, aynı zamanda zorunlu bir adım olması nedeniyle Levant'a atfettiği muazzam önemi ortaya koymaktadır. Araştırmada nitel araştırma yöntemleri veri toplama tekniklerinden biri olan mülakat tekniği kullanılmıştır. Araştırmada toplam 23 kişi ile mülakat gerçekleştirilmiştir. Mülakatlardan elde edilen veriler Maxqda2022 programı aracığıyla analiz edilmiştir. Program ile birlikte Türkiye'nin lojistik üs olma analizindeki Zayıf ve üstün yönlerine değinilirken, yeni İpek yolu projesinin siyasi ve ekonomik etkileri elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The New Silk Road will receive training from students benefiting from the great mobility in China, one of the world's economies, as well as their own education. Those that are economically suitable for their neighbors, with the aim of being preferred from similar points in similar regions in terms of opportunity for the vehicle in the freight corridors of the countries. This Increase Turkey has to have transportation at certain standards in order to move its transit loads on its own way. The New Silk Road has been shaped by this and can be examined in general. These are the Northern, Central and Southern Silk Road Corridors. While all three corridors pass through the same points in some parts, they pass from different directions as a landscape. In this study, the effect of the new silk road project on the logistics sector has been explained and how it will affect the world with the new silk road project. Project 60 will account for 75% of the world's energy reserves, 55% worldwide. The Chinese center Xi Ocak is seen in Egypt, Iran and Saudi Arabia, it is revealed in the enormous eye that China attributes to the Levant not only in the supply of the crude oil consumed in this field, but also because of a purpose to be achieved. In the research, the preparatory program, which is one of the qualitative research method data collection techniques, was used. A total of 23 were completed in the study. Analyzed with tool obtained from interviews with Maxqda2022 tool. With the program, while focusing on Turkey's weakness and progress as a logistics base, the new Silk Road had the political and economic impact.