Lomber disk dejenerasyonunda inflamatuar süreç ile apopitozisin ilişkisi
The relationship of the inflammatory process and apopitosis in lumbar disc degeneration
  1. Tez No: 769159
  2. Yazar: SEMİH CAN ÇETİNTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CİHAN İŞLER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fizyoloji, Nöroşirürji, Physiology, Neurosurgery
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Amaç: Dejeneratif Disk Hastalığı (DDH) son zamanlarda yaygın görülen bir hastalık olup yaşlanma sürecinin bir aşaması olarak değerlendirilmektedir. Fizyolojik koşullarda meydana gelen, eksilme veya eksiltmeye dayanan, ATP gerektiren, immun toleransın indüksiyonu ve devamlılığını sağlayan, programlı aktif hücre ölüm modeli olan apopitozisin, DDH' da pro – apopitotik ve anti – apopitotik kaskadların inflamasyonla ilişkili olarak nasıl tetiklendiğinin açığa kavuşturulması, hastalığın tedavisinde yeni gelişmelerin gerçekleşmesini sağlayacaktır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Nöroşirurji ile Fizyoloji Anabilim Dalları'nda gerçekleştirilmiştir. Bel ve/veya bacak ağrısı şikâyetiyle polikliniğe başvuran, lomber MRG sonrası lomber disk hernisi saptanan ve cerrahi endikasyonu bulunan 90 erişkin erkek hasta opere edildi. Çıkarılan disk materyalleri -80 oC dondurucuda saklandı. ELISA ve LUMINEX kitleri ile çalışılarak apopitozisin intrinsik ve ekstrinsik yolaklarında görev alan belirli parametreler incelendi ve Modic dejenerasyon ile ilişkisi değerlendirildi. Bulgular: Modic dejenerasyon tiplerine göre oluşturulan 3 grup üzerinde yapılan istatistiksel değerlendirmede, tüm varyansların homojen olduğu gözlenmiştir. Cyt – C' nin, TRAIL – R1' in ve Bak1' in 0,01 anlamlılık düzeyinde; DIABLO ve Bax' ın ise 0,05 anlamlılık düzeyinde en az iki grup arasında fark olduğu gösterilmiştir. Bid ve Bcl – 2 için ise gruplar arasında anlamlı fark olmadığı izlenmiştir (p > 0,05). Bel ve/veya bacak ağrısı şikayetlerine ya da NSAİİ kullanıp/kullanmamalarına göre yapılan istatistiksel değerlendirmede ise, DIABLO değişkeni için varyanslar farklı sonuçlanmış ve p < 0,05 bulunmuştur. Sonuç: Modic dejenerasyonunda; özellikle DIABLO, sitokrom – c, Bax, Bak1 ve TRAIL – R1 proteinlerinin aktif rol oynadığı gözlenmiş ve bu yolakların inhibisyonu ile dejenerasyon oluşumunu yavaşlatmanın ya da önlemenin mümkün olabileceği ön görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Aim: Degenerative Disc Disease is a common disease recently. Clarifying how the pro – apopitotic and anti – apopitotic cascades in DDD are triggered by inflammation in apopitosis, which is a programmed active cell death model that occurs in physiological conditions, will lead new developments in the treatment of the disease. Material and Method: 90 adult male patients who applied to the outpatient clinic with the complaint of low back and/or leg pain and were found to have lumbar disc herniation after lumbar MRI were operated. Disc materials were worked with ELISA and LUMINEX kits and certain parameters involved in the intrinsic and extrinsic pathways of apopitosis were examined and their relationship with Modic degeneration was evaluated. Results: In the statistical evaluation made on 3 groups formed according to Modic degeneration types, it was observed that all variances were homogeneous. Cyt – C, TRAIL – R1 and Bak1 were different between at least two groups at 0.01 significance level, DIABLO and Bax at 0.05 significance level. There was no significant difference between the groups for Bid and Bcl-2 (p > 0.05). In the statistical evaluation made according to low back and/or leg pain complaints or whether they used NSAIDs, the variances were different for the DIABLO variable and a difference was observed at p < 0.05 significance level. Conclusion: In Modic degeneration; It has been observed that DIABLO, cytochrome – c, Bax, Bak1 and TRAIL – R1 proteins play a role and it is thought that it may be possible to prevent degeneration by inhibiting them.