Exploiting instability: Decoding the nexus of iranian hyperactivity and Turkish Hezbollah
İstikrarsızlıktan yararlanmak: İran Hiperaktivitesi ve Türk Hizbullah bağlantısını çözmek
- Tez No: 769160
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL SILAY, PROF. DR. JAMSHEED CHOKSY, PROF. DR. GARDNER BOVINGDON
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Indiana University Bloomington
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Küresel Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Orta Asya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu araştırma, İran İslam Cumhuriyeti'nin Türkiye'deki devlet destekli terörizm ve proxy eylemlerinin rolü ile ilgilidir. Bu inceleme, İran'ın dış politikalarına ve Sünni kökenli devlet dışı aktör olan Türk Hizbullah'ı ile olan pragmatik ilişkilerine odaklanmaktadır. Bu tez, İran İslam Cumhuriyeti'nin istikrarsızlığı istismar ettiğini ve Tahran'ın perspektifinden İran'ın çıkarları için çatışmaların ve iç savaşların kullanılması gerektiğini öne çıkarmaktadır. İran'ın bu güvenlik boşluklarından yararlanmadaki birincil stratejisi, savunmasız bölgelerde istikrarsızlığı daha da artırmak ve böylece Tahran'ın yararlanabileceği bir kaos döngüsünü sürdürecek terörist grupları kurmak olmuştur. Bu araştırmanın ana odak noktaları; (1) İran'ın Türkiye'deki devlet destekli terörizmini kolaylaştıran önemli faktörleri ele almak (2) radikal İslamcılığın ve Türk Hizbullah'ının doğuşundan bu yana geçirdiği dönüşümün izini sürmek ve (3) İran Devrim Muhafızları'nın teşviklerini yan yana getirmektir.
Özet (Çeviri)
This research is centrally concerned with the role of the Islamic Republic of Iran's state-sponsored terrorism and proxy actions in Turkey. This review focused on Iran's foreign policies and its pragmatic relations with the Sunni-based non-state actor, Turkish Hezbollah. This thesis argues that the Islamic Republic exploits instability and that from Tehran's perspective, conflicts and civil wars need to be exploited for Iran to benefit. Iran's primary strategy in exploiting these security vacuums has been to install terrorist groups that would further sow instability in vulnerable regions and thus perpetuate a cycle of chaos that Tehran can exploit. The main focus of this research is (1) to address the significant factors that facilitated Iran's state-sponsored terrorism in Turkey (2) to trace radical Islamism and Turkish Hezbollah's transformation since their genesis and (3) to juxtapose Iranian Revolutionary Guard Corps' incentives and their associated consequences in Middle Eastern affairs.