Ankilozan spondilit tanılı hastalarda lomber disk dejenerasyonuna yatkınlık ve anti-TNF kullanımının dejenerasyon üzerindeki etkisi
Susceptibility to lumbar disc degeneration in patients diagnosed with ankylosing spondilitis and the effect of using anti-TNF on degeneration
- Tez No: 731362
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURDAN YILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Son zamanlarda Ankilozan Spondilit (AS) hastalarında disk dejenerasyonuna eğilimin artabileceği bildirilmeye başlanmıştır. Biz de çalışmamızda AS'nin lomber disk dejenerasyonuna olan etkisini ve AS'li hastalarda anti-tümör nekrozis faktör (anti-TNF) tedavi kullanımının dejenerasyon üzerindeki etkilerini ortaya koymayı amaçladık. Çalışmamıza AS tanılı 85 kişi (46 kadın, 39 erkek) ile kontrol grubu olarak herhangi bir otoimmün/inflamatuvar hastalığı olmayan, herhangi bir sebeple lomber Manyetik Rezonans Görüntüleme tetkiki yapılan 56 kişi (40 kadın, 16 erkek) olmak üzere 141 kişi dahil edildi. Çalışmaya dahil edilen kişilerin HLA-B27 genetik sonucu, C-Reaktif Protein (CRP) ve Eritrosit Sedimentasyon Hızı (ESH) düzeyleri kaydedildi. AS tanılı katılımcıların hastalık aktivitesinin değerlendirilmek amacıyla AS Hastalık Aktivite Skoru-CRP/ESH ve Bath Ankylosing Spondylitis Hastalık Aktivite İndeksi kullanıldı. Hastaların fonksiyonel durumlarını belirlemek için Bath Ankylosing Spondylitis Fonksiyonel İndeksi kullanıldı. Hastaların yaşam kalitesini değerlendirmek için Ankylosing Spondylitis Quality of Life Questionnaire anketi kullanıldı. Hastaların lomber disk dejenerasyonunu belirlemek için Lomber Manyetik Rezonans Görüntüleme tetkikleri Pfirmann evreleme sistemine göre değerlendirildi. Hastaların yaş ortalaması 39.79'du.
Özet (Çeviri)
Recently, it has been reported that the tendency to disc degeneration may increase in patients with Ankylosing Spondylitis (AS). In our study, we aimed to reveal the lumbar disc degeneration of AS and the effect of using anti-tumor necrosis factor (anti-TNF) therapy on degeneration in patients with AS. Our study included 141 people, 85 people (46 women, 39 men) diagnosed with AS and without any autoimmune/inflammatory disease, who had lumbar Magnetic Resonance Imaging for any reason 56 people (40 women, 16 men) as the control group. HLA-B27 genetic result, C-Reactive Protein (CRP) and Erythrocyte Sedimentation Rate (ESH) levels of the people who were included in the study were recorded. AS Disease Activity Score (ASDAS)-CRP/ESH and Bath Ankylosing Spondylitis Disease Activity Index were used to evaluate the disease activity of participants with AS. The Bath Ankylosing Spondylitis Functional Index was used to determine the functional status of the patients. The Ankylosing Spondylitis Quality of Life Questionnaire was used to evaluate the patients' quality of life. Lumbar Magnetic Resonance Imaging examinations were evaluated according to the Pfirmann staging system to determine the lumbar disc degeneration of the patients. The mean age of the patients was 39.79 years.