Netflix yapımlarında tranhümanizm ve gelecek tasarımı
Transhumanism and future design in Netflix productions
- Tez No: 769161
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÜMİT AYDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medya ve İletişim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Netflix yapımlarında öne çıkan Transhümanizm ve Posthümanizm kavramları alışılagelmiş dünyanın sonunu anlatmaktadır. İnsanlığın kabuğundan sıyrılma evresinin temsili olan bu iki kavram yeni gelişen teknolojilerle birlikte çok daha yakın bir zamanda gerçekleşeceği izlenimi vermektedir. Transhümanizm bir ara formdur posthümanizm ise bir varış noktasıdır. Bu açıdan bakıldığında yıllardır süre gelen teknoloji korkusunun artık çok daha ileri bir noktaya varacağı anlamına da gelmektedir. İnsanlık gelişen teknolojiler karşısında kendini bir yandan çaresiz hissetmekte bir yandan da teknolojinin cazibesine karşı koyamamaktadır. Aslında teknoloji sıradan insanların kullanımıyla gelişen veya ilerleyen bir olgu değildir. İktidar erklerinin ve bilim insanlarının istekleri doğrultusunda ilerlemektedir ve bizim kullanımımız bu duruma çok küçük bir etkide bulunur. Tezin çalışma alanı küresel bir yeni medya aracı olan Netflix'te yayınlanan içeriklerden örneklem olarak seçilenleri iredeleyerek bu yeni dünya düzenine bizleri nasıl hazırladığı konusuna değinmektir. Burada verilen içeriklerin mizahi, korku unsurları nasıl birlikte verilmekte ve insanlar neye hazırlanmakta konuları üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
The concepts of Transhumanism and Posthumanism, which stand out in Netflix productions, describe the end of the ordinary world. These two concepts, which represent the phase of coming out of the shell of humanity, give the impression that it will take place in the near future with the new developing technologies. Transhumanism is an intermediate form, posthumanism is a destination. From this point of view, it also means that the fear of technology, which has been going on for years, will now reach a much more advanced point. On the one hand, humanity feels helpless in the face of developing technologies, on the other hand, they cannot resist the lure of technology. In fact, technology is not a phenomenon that develops or progresses with the use of ordinary people. It proceeds in line with the wishes of the powers-that-be and scientists, and our use has little effect on it. The study area of the thesis is to touch on the subject of how it prepares us for this new world order by examining the selected samples from the contents published on Netflix, a global new media tool. It is focused on how the humorous and horror elements of the content given here are presented together and what people are preparing for.