Cerrahi hemşirelerinin obez bireye karşı tutumlarının ve bakım kalite algılarının belirlenmesi
Determining the attitudes of surgical nurses TOO obeseian individual and the perceptions of care quality
- Tez No: 769169
- Danışmanlar: DR. İLKNUR ÇALIŞKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu araştırma, cerrahi servislerde çalışan hemşirelerin, obez hasta bakımında hemşirelik bakım algılarının belirlenmesi amacıyla kesitsel türde yapıldı. Araştırmanın evrenini İstanbul ilindeki görev yapan cerrahi hemşireleri, örneklemini ise 22 Aralık 2021 – 31 Mart 2022 tarihleri arasında en az 6 adır görev yapmakta olan, araştırmaya katılmayı kabul eden 191 cerrahi hemşiresi oluşturdu. Araştırma verileri, Hemşire Tanıtım Formu,“Hemşirelerin Obezite ve Obez Bireylere Yönelik Tutumları Ölçeği”ve“Bakım Davranışları Ölçeği-24”ile toplandı. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistikler için sayı, yüzde, ortalama ve standart sapma, iki grup karşılaştırmalarında Mann Whitney U testi, ikiden fazla grup karşılaştırmalarında Kruskal Wallis testi, ilişki analizleri için Spearman korelasyon analizleri kullanılmıştır. Elde edilen bulgular %95 güven aralığında ve %5 anlamlılık düzeyinde değerlendirildi. Araştırmaya katılan cerrahi hemşirelerinin yaş ortalamasın 32,99±8,71 yıl, mesleki deneyim süresinin ortama 8,77±5,93 yıl, %81,7'sinin kadın, %50,5'inin evli, %51,3'ünün lisans mezunu olduğu, %69,6'sının obez hastaya bakım vermek istemediği ve %18,8'inin obez hasta ile ilgili eğitim aldığı saptandı. Cerrahi hemşirelerinin Hemşireleri İçin Obezite Ve Obez Bireylere Yönelik Tutum Ölçeği'nden ortalama 112,86±19,54 puan, Hemşirelerin Bakım Davranışları-24 Ölçeği'nden ise ortalama 4,82±0,65 puan aldıkları ortalama puan aldıkları bulundu.
Özet (Çeviri)
This cross-sectional study was conducted to determine the nursing care perceptions of nurses working in surgical services in obese patient care. The population of the study consisted of surgical nurses working in Istanbul, and the sample consisted of 191 surgical nurses who had been working for at least 6 months between 22 December 2021 and 31 March 2022 and agreed to participate in the study. Research data were collected with Nurse Introduction Form,“Nurses' Attitudes towards Obesity and Obese Individuals Scale”and“Caring Behaviors Scale-24”. In the evaluation of the data, number, percentage, mean and standard deviation were used for descriptive statistics, Mann Whitney U test was used for comparisons of two groups, Kruskal Wallis test was used for comparisons of more than two groups, and Spearman correlation analysis was used for relationship analysis. The findings were evaluated at 95% confidence interval and 5% significance level. The mean age of the surgical nurses participating in the study was 32.99±8.71 years, median professional experience period of 8.77±5.93 years, 81.7% were female, 50.5% were married, 51.3% were undergraduate graduates, and 69.6% cared for obese patients. It was determined that 18.8% of them did not want to give education about obese patients. It was found that surgical nurses got an average of 112.86±19.54 points from the Obesity and Obese Individuals Scale for Nurses, and an average of 4.82±0.65 points from the Nurses' Caring Behaviors-24 Scale. A statistically significant difference was found between the Obesity and Attitudes towards Obese Individuals Scale for Nurses, the type of hospital they work in, the department they work in, and the total score of the Care Behaviors Scale-24 according to the department where the surgical nurses work in the scope of the study, their willingness to care for the obese patient (p).