Cerrahi hemşirelerinin fazla kilolu/obez hasta bakımına ilişkin bilgi ve uygulamalarının değerlendirilmesi
The evaluation of surgical nurses? knowledge and applications on the care of overweight/obese people
  1. Tez No: 318994
  2. Yazar: ESRA USTA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NERİMAN AKYOLCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Usta, E. (2012). Cerrahi hemşirelerinin fazla kilolu/obez hasta bakımına ilişkin bilgi ve uygulamalarının değerlendirilmesi. İstanbul Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği ABD. Yüksek Lisans Tezi. İstanbul.Bu çalışma; cerrahi girişim deneyimleyen fazla kilolu ve obez hastalara bakım veren hemşirelerin bilgi, uygulamaları ve bakım vermede istekli olma durumlarını değerlendirmek ve ileriye dönük alınacak önlemlere ve benzer çalışmalara kaynak oluşturmak amacıyla gerçekleştirildi. Araştırma, Nisan 2011 tarihinde bir araştırma ve uygulama hastanesinde cerrahi kliniklerde çalışan 100 hemşire ile yapıldı. İlgili literatür doğrultusunda geliştirilen veri toplama formu ile elde edilen veriler, yüzdeleme, frekans, ki-kare ve Fisher ki-kare testleri ile analiz edildi. Hemşirelerin %63'ü bulundukları serviste 1-5 yıldır çalıştığını, %42'si ayda ortalama 15'den az, fazla kilolu/obez hastaya bakım verdiğini, %69'u çalıştıkları servislerde, fazla kilolu/obez hasta bakımı için gerekli özel araç-gerecin bulunmadığını belirtti. Hemşirelerin %52'si, fazla kilolu/obez hastaya bakım vermede isteksiz olduğu; erkeklerin (%76,5), kadınlara (%47,0), fazla kilolu/obez hemşirelerin (%73,1), zayıf hemşirelere (%23,5) göre, Acil Tıp Teknisyenliği (ATT) bölüm mezunlarının (%81,8), hemşirelik, ebelik ve diğer bölüm mezunlarına göre, fazla kilolu/obez hastaya bakım vermede daha fazla oranda isteksiz olduğu saptandı. Hemşirelerin, fazla kilolu/obez hastaya bakım vermede isteksizlik nedenlerini; çalışan sayısının yetersizliğine (%46,1), özel araç-gereç eksikliğine (%38,5), bakım vermenin güç yorucu ve zaman alıcı (%34,6) olmasına bağladıkları belirlendi. Bu sonuçlar doğrultusunda; evrensel bir sorun olan ve ülkemizde insidansı giderek artan obezite ile ilgili özellikle yataklı tedavi hizmeti veren sağlık kurumlarında, fiziksel yapı/donanım, araç-gereç ve sağlık çalışanı açısından, nitel ve nicel artışı sağlayacak politikaların belirlenmesi ve yaşama geçirilmesi, fazla kilolu/obez hasta bakımına ilişkin hemşire ve diğer sağlık çalışanlarına yönelik, kuramsal ve uygulamaya ilişkin gelişmelerin izlenmesi ya da bilgilerinin güncellenmesi amacıyla etkin hizmet içi eğitim programlarının oluşturulması ve hemşirelik eğitiminde, hemşirelik felsefesi, mesleki, bireysel ve sosyal değerlerin öneminin vurgulanması ve kavratılması önerilebilir.
Özet (Çeviri)
Usta, E. (2012). The Evaluation of Surgical Nurses? Knowledge and Applications on the Care of Overweight/Obese People. İstanbul University, Institute of Health Sciences, Department of Surgical Nursing, Master Thesis, İstanbul.The present study was conducted in order to evaluate the knowledge, application and the degree of willingness of nurses to care for overweight and obese people who experience surgical intervention, and in order to form a basis for the future precautions and similar studies. The study was carried out with the participation of 100 nurses serving in a research and application hospital in April 2011. The data gathered through data collection form developed in accordance with relevant literature were analyzed with percentage, frequency, chi square, Fisher chi square tests. %63 of nurses declared that they have been serving in the department between 1-5 years. %42 of nurses indicated that they are serving less than 15 overweight and obese people. %69 of them stated there isn?t enough equipment for the care of overweight and obese people in their department. %52 of nurses are reluctant to care for overweight and obese people; It is found out that men (%76,5) are more reluctant than women (%47,0), overweight nurses (%73,1) are more reluctant than slim ones (%23,5), the graduates of emergency medical services (%81,8) are more reluctant than graduates of nursing, tocology and other departments to care for overweight and obese people. It is also found out that the reasons of the nurses? reluctance to care for overweight and obese people are; the inadequate number of employees (%46,1), the inadequacy of special equipment (%38,5), the hard, tiresome and time-consuming nature of caring (%34,6). In line with these results it can be recommended that policies that will increase physical construction/equipment, instruments and medical employees must be developed and implemented in medical institutions serving especially for obesity, which is a international problem and whose incidence is increasing in Turkey, in-service training opportunities must be provided for nurses and other medical employees to help them monitor the theoretical and practical developments or update their knowledge about the care of overweight and obese people, and philosophy of nursing, and the importance of occupational, individual and social values must be emphasized and acquired in nursing education.