Düşük doz lazer ve mikroosteoperforasyon uygulamalarının molar intrüzyonu sırasında ortodontik diş hareketi üzerine etkilerinin incelenmesi
Eveluation of the effects of low level laser and microosteoperforation applications on orthodontic tooth movement during molar intrusion
- Tez No: 769180
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİSA GÜL AMUK
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
Bu çalışmanın amacı, ön açık kapanışlı hastalarda molar intrüzyonu esnasında mikroosteoperforasyon (Mop) ve düşük doz lazer tedavisi (DDLT) uygulamalarının diş hareket hızı, diş hareket tipi, kök rezorpsiyonu ve ağrı-anksiyete üzerine etkilerini incelemek ve bu uygulamaların etkilerini karşılaştırmaktır. Çalışmamızda kronolojik yaşı 14-18 olan, 25 birey (14 kız ve 11 erkek, ortalama yaş 16,09±1,24 yıl) mini vida ve bite block apareyi ile randomize olarak tedavi edilmiştir. 8 birey (4 kız ve 4 erkek, ortalama yaş 16,6±1,4 yıl) Lazer grubunu, 9 birey (5 kız ve 4 erkek, ortalama yaş 15,9±0,9 yıl) Mop grubunu, 8 birey de (5 kız ve 3 erkek, ortalama yaş 15,6±1,1 yıl) Mop + Lazer grubunu oluşturmuştur. Tedavi süreci başında ve sonunda lateral sefalometrik radyografi ile iskeletsel, dental ölçümler; üç boyutlu modeller ile model intrüzyon ölçümleri, transvers model ölçümleri ve panaromik radyografi ile kök rezorpsiyon ölçümleri değerlendirilmiştir. Tüm hasta gruplarına araştırma sürecinde, ağrı değerlendirmek için Visual analog scale (VAS) ve anksiyete değerlendirmesi için Çapa Anksiyete Skalası (ÇAS) kullanılmıştır. Tedavi öncesi ve tedavi sonrası ölçümler arasındaki istatistiksel karşılaştırılmalar Bağımlı örneklem T testi ve Wilcoxon işaretli sıra testi, gruplar arası karşılaştırmalar One-Way ANOVA testi ve Kruskal Wallis testi ile gerçekleştirilmiştir. Sefalometrik film ölçümleri değişkenleri incelendiğinde, sadece U1-NA değişkeni, uygulama grupları arasında anlamlı bir farka sahiptir (p=0,037). Diğer değişkenler için gruplar arasında anlamlı bir fark bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine and compare the effects of microosteoperforation (Mop) and low-level laser therapy (LDLT) applications on molar intrusion in terms of tooth movement speed, tipping and arch expansion, root resorption, pain and anxiety. In our study, 25 individuals (14 girls and 11 boys, mean age 16.09±1.24 years) with a chronological age range of 14-18 were treated with mini screws and bite block appliances. Individuals were randomly divided into 3 groups as 8 individuals (4 girls and 4 boys, mean age 16.6±1.4 years) in the Laser group, 9 individuals (5 girls and 4 boys, mean age 15.9±0.9 years) in the Mop group, and 8 individuals (5 girls and 3 men, mean age 15.6±1.1) in Mop + Laser group. At the beginning and end of the treatment process, skeletal and dental measurements were performed on lateral cephalometric radiography, intrusion amount and transverse model measurements were conducted on three-dimensional models while root resorption measurements were evaluated on panoramic radiography. Visual analog scale (VAS) was used to assess pain and Capa Anxiety Scale (CAS) was used for anxiety assessment in all groups during the study. Statistical comparisons between pre-treatment and post-treatment measurements were performed using the dependent sample T test and Wilcoxon signed-rank test, and the comparisons between groups were made with the One-Way ANOVA test and Kruskal Wallis test. When cephalometric measurements were examined, only U1-NA variable had a significant difference between the groups (p=0,037). No significant difference between group was found for other variables.