Düşük doz lazer tedavisinin ve fotodinamik tedavinin oral mukozit üzerine etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the efficacy of low level laser therapy and photodynamic therapy on the effect of oral mucositis in rats
- Tez No: 620044
- Danışmanlar: PROF. DR. NERGIZ YILMAZ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Oral mukozit (OM), kemoterapi ve radyoterapi gören hastalarda yeme, içme ve konuşma gibi günlük aktiviteleri kısıtlayacak kadar şiddetli ağrıya sebep olabilen bir durumdur. Ayrıca fırsatçı mikroorganizmalar sebebiyle OM, sistemik enfeksiyonlara ve hospitalizasyona yol açabilir. Şiddetli vakalar kanser tedavisinin başarısını etkileyebilir. Bu sebeple OM, hayat kalitesini ve prognozu etkilemektedir. Düşük doz lazer tedavisi yara iyileşmesini hızlandırabilmektedir. Indosiyanin yeşilinin de düşük doz lazer tedavisinin etkisini arttırdığına yönelik çalışmalar mevcuttur. Bu çalışmada 24 adet Sprague Dawley cinsi sıçan kontrol, lazer ve lazer + indosiyanin yeşili olmak üzere 3 gruba ayrılmıştır. Her hayvana intraperitoneal olarak 5-florourasil enjekte edilmiş ve yanak cebine enjektör ucu ile travma yapılmıştır. OM oluşumundan sonra kontrol grubunda tedavi yapılmamış, lazer grubuna lazer uygulanmış, lazer + indosiyanin yeşili grubuna ise indosiyanin yeşili boyamasından sonra lazer uygulanmıştır. Daha sonra tüm gruplar sakrifiye edilmiş, histolojik ve basic fibroblast growth factor (bFGF), transforming growth factor (TGF-β) ve platelet-derived growth factor - Becaplermin (PDGF-BB) seviyelerine bakılarak iyileşme değerlendirilmiştir. Lazer + indosiyanin yeşili grubu, bFGF ve PDGF-BB açısından diğer gruplara göre istatiksel olarak anlamlı çıkmıştır. Ancak TGF-β grubunda tüm gruplar arasında istatiksel anlamlılık gözlenmemiştir. Sonuç olarak bu çalışmadaki limitasyonlara rağmen, indosiyanin yeşili OM tedavisinde düşük dozda lazer tedavisinin etkinliğini arttırmak amacıyla kullanılabilir. Bu konuda daha çok çalışma gereklidir.
Özet (Çeviri)
Oral mucositis (OM) induces severe pain and limits fundamental life behaviors such as eating, drinking and talking for patients receiving chemotherapy or radiotherapy. In addition, through opportunistic microorganisms, OM frequently leads to systemic infection which then leads to prolonged hospitalization. Severe lesions often adversely affect curative effects in cancer cases. Therefore, the control of OM is important for oral health quality of life and prognosis. Low level Laser Therapy (LLLT) may be useful to accelerate wound healing. Indocyanine green can improve LLLT affect. In this study, 24 Sprague Dawley rats were divided into 3 groups as control, laser and laser+indocyanine green groups. All groups received 5-Fluorouracil intraperitonally and trauma to the mouth pouch with a needle. After the formation of OM in the mouth, the control group had no treatment; the laser group was administered laser, and the photodynamic therapy had LLLT after indocyanine green application. Then all groups were sacrificed and histologic and basic fibroblast growth factor (bFGF), transforming growth factor (TGF-β) and platelet-derived growth factor (PDGF-BB) were evaluated in all groups. LLLT with indocyanine green application was determined to be statistically significantly more effective than only laser application on bFGF and PDGF-BB groups. However, in respect of TGF-β, no statistically significant difference was observed between the groups. In conclusion, within the limitations of this study, indocyanine green can accelerate LLLT effect. However further studies on this subject are required.