Parasetamolün kullanılmış ağartma toprağından elde edilen adsorbentler ve mağnetik aktif karbon ile sulardan uzaklaştırılması
Removal of paracetamol from waters by the adsorbents produced from spent bleaching earth and magnetic activated carbon
  1. Tez No: 769207
  2. Yazar: SENA ÖZALTIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET RAUF BİRSEHAN MAHRAMANLIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fiziksel Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Parasetamol en fazla kullanılan organik maddelerden birisidir. Kolay biyolojik birikmesi nedeniyle sularda bulunmaktadır. Parasetamolün degredasyonu toksik bilekşikler üretmektedir ve bu bileşiklerin insan hücrelerinde mutajenik etkileri vardır. Bundan dolayı bir kirletici olarak kabul edilmektedir ve parasetamol içeren sular uygun metodlarla muamale edilmelidir. Organik kirleticileri temizleme sistemlerinde bir çok teknik kullanılmaktadır ve adsorpsiyon avantajları nedeniyle en çok kullanılan tekniklerden biridir. Bu çalışmanın amacı yeni adsorbentler üretmek ve bu adsorbentleri parasetamolün sulardan uzaklaştırılmasında kullanmaktır. Parasetamolün iki farklı adsorbent üzerinde adsorpsiyonu incelenmiştir. Bu çalışmada kullanılan adsorbentler kullanılmış ağartma toprağı ve aktif karbondan elde edilmiştir. Adsorpsiyon deneyleri zaman, başlangıç konsantrasyonları ve sıcaklığın fonksiyonu olarak yapılmıştır. Adsorpsiyon izotermleri Langmuir ve Freudlich eşitlikleri ile modellenmiştir ve bu izotermlerin sabitleri ile hesaplanmıştır. Bazı kinetik modeller parasetamolün adsorpsiyon hızını hesaplamak için kullanılmıştır. Tanecikiçi difuzyon hızı hesaplanmıştır. Termodinamik parametreler hesaplanmıştır. Sonuçlar çalışmada elde edilen adsorbentlerin arıtma sistemlerinde parasetamol uzaklaştırmada kullanılabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Paracetamol is one of the most widely used organic substance. Due to its easy bioaccumulation paracetamol has been found in waters. İts degredation has produced texic compounds and these compounds have mutagenic effects in human cells. Therefore it is considered as a pollutant and waters which contain paracetamol should be treated by suitable methods. There are many techniques in the treatment systems of organic pollutants and the adsorption is one of the most used techniques due to its advantages. The aim of the study is to produce new adsorbents and to use these adsorbents in the removal of paracetamol from waters. Adsorption of paracetamol on two different adsorbents were studied. The adsorbents used in this study were prepared from spent bleacing earth and activeted carbon. The adsorption experiments were carried out as a function of time, initial concentration and temperature. Adsorption isotherms were modeled by Langmuir and Freundlich equations and the values of Langmuir and Freundlich constants were calculated. Some kinetic models were used to calculate the adsorption rate of paracetamol. Intraparticle diffusion rate was calculated. Thermodinamic parameters were calculate Results show that the adsorbents produced in the study can be used for the removal of paracetamol in treatment systems. December 2019, .53. pages.