İleri evre kolorektal karsinom olgularında immünhistokimyasal olarak CD144 ve CERB-B2 çalışma sonuçlarının KRAS, NRAS,BRAF mutasyonları ve klinikopatolojik parametrelerle korelasyonu
Correlation of immunohistochemically CD144 and Cerb-B2 study results with KRAS, NRAS, BRAF mutations and clinicopathological parameters in advanced stage colorectal carcinoma cases
  1. Tez No: 769214
  2. Yazar: EBRU KAYRA YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FAHRİ YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Kolorektal kanserli hastaların ölümlerinin %50'si metastazlardandır. Prognozda temel faktör TNM evresidir. Fakat patolojik evrenin aynı olmasına rağmen prognostik farklılıklar prekürsör lezyonların karsinogenezdeki rollerinin anlaşılmasını zorunlu kılmıştır. Bunlardan VE-kaderin, anjiogenez, tümör invazyonu ve metastazında esas moleküldür. Epidermal-mezenkimal transizyonu düzenleyen RAS/RAF ve PI3K yolağı onkoproteinleri ile ilişkili olabileceği düşünülmektedir. Bu ilişkiyi ortaya çıkarmak temel hedeflerimizdendir. YÖNTEM: 2011-2021 yılları arasında tanı almış 122 metastatik KRK vakasının VE- Kaderin ekspresyonu ve Hematoksilen-Eozin kesitleri klinikopatolojik prognostik parametrelerle karşılaştırıldı. Arşivde bloklarına ulaşılamayan, yeterli tümör dokusu içermeyen vakalar dışlandı. Tümör volümü fazla, artefaktı ve perikolorektal yağ doku yoğunluğu az olan ve KRAS, NRAS, BRAF gen mutasyonlarından en az birinin analizinin yapıldığı vakalar seçildi.
Özet (Çeviri)
Correlation of immunohistochemically CD144 and Cerb-B2 study results with KRAS, NRAS, BRAF mutations and clinicopathological parameters in advanced stage colorectal carcinoma cases AIM: 50% of deaths in patients with colorectal cancer (CRC) are due to metastases. The main factor in prognosis is TNM stage. However, despite being in the same pathological stage, prognostic differences necessitated understanding the roles of precursor lesions in carcinogenesis. Of these, VE-cadherin is the main molecule in angiogenesis, tumor invasion and metastasis. It is thought to be related to the RAS/RAF and PI3K pathway oncoproteins that regulate epidermal-mesenchymal transition. Revealing this relationship is one of our main goals. MATERIALS AND METHODS: VE-Kaderin expression and Hematoxylin-Eosin sections of 122 metastatic CRC cases diagnosed between 2011-2021 were compared with clinicopathological prognostic parameters. Cases whose blocks could not be reached in the archive and did not contain sufficient tumor tissue were excluded. Cases with large tumor volume, low artifact and low pericolorectal adipose tissue density and at least one of the KRAS, NRAS, BRAF gene mutations were analyzed.