Üniversitede öğrenim gören kadın ve erkek futsalcılarda başarısızlık korkusu ve öğrenilmiş çaresizliğin incelenmesi
An investigation of fear of failure and learned helplessness of female and male futsalists studying at university
  1. Tez No: 769215
  2. Yazar: GAMZE YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÇAĞRI ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışmanın amacı; üniversitede öğrenim gören kadın ve erkek futsalcılarda başarısızlık korkusu ve öğrenilmiş çaresizliğin incelenmesidir. Çalışmada Yavaş (2012) tarafından geliştirilen Öğrenilmiş Çaresizlik Ölçeği ile Engür (2011)'ün uyarladığı Performans Başarısızlığı Değerlendirme Envanteri kullanılmıştır. Üniversitede öğrenim gören kadın ve erkek futsalcılar araştırmanın evrenini oluştururken lisanslı futsal oyuncusu olma ve üniversite takımında yer alma kriterleri bağlamında örneklem oluşturulmuştur. Gönüllülük esasına dayanan anketlerden verilere dahil edilebilecek 400 örneklem sayısına ulaşılmıştır. Verilerin analizi SPSS programı aracılığıyla yapılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre; futsalcıların öğrenilmiş çaresizlik düzeyleri düşüktür. Bireylerin öğrenilmiş çaresizlik puanları incelendiğinde cinsiyete ve sporculuk süresine göre ölçek genelinde ve içsel kontrol edilebilirlik alt boyutunda anlamlı değişimler tespit edilmiştir. Yaş gruplarına göre yapılan incelemede ölçek genelinde ve dışsal kontrol edilememezlik alt boyutunda anlamlı değişim görülmüştür. Okul takımının dışında bir klüpte oynayıp oynamama durumuna göre ise anlamlı değişim olmadığı bulgulanmıştır. Başarısızlık korkusu ile cinsiyet ve yaş faktörleri arasında ölçek genelinde ve tüm alt boyutlarda anlamlı farklılaşma olmadığı görülmüştür. Sporculuk süresi değişkeninde ise belirsiz gelecek korkusu hariç diğer alt boyutlarda anlamlı değişimler olmamıştır. Okul takımının dışında bir klüpte oynayıp-oynamama değişkeninde ise utanç ve mahcubiyet deneyimleme korkusu ile önemli kişileri hayal kırıklığına uğratma korkusu alt boyutları dışında diğer alt boyutlarda anlamlı değişim yoktur. Öğrenilmiş çaresizlik alt boyutu içsel kontrol edilebilirlik ile başarısızlık korkusu ölçeği alt boyutlarından olan birisinin öz yargısının değerini azaltma korkusu ve belirsiz gelecek korkusu arasında pozitif ve düşük düzeyli ilişki bulunmuştur. Öğrenilmiş çaresizlik ölçeği alt boyutlarından dışsal kontrol edilmezlik ile başarısızlık korkusu ölçeği alt boyutlarının tamamında ilişki bulunamamıştır. Performans başarısızlığın öğrenilmiş çaresizliğin dışsal kontrol edilemezlik alt boyutu üzerinde bir etkisi bulunmadığı gözlemlenmiştir. Performans başarısızlığı korkusu ise öğrenilmiş çaresizliğin alt boyutu olan gelecek korkusunu anlamlı ve pozitif etkilemiştir. Sonuç olarak; üniversitede lisanslı futsal oyuncusu olan ve üniversite takımında yer almış öğrencilerden elde edilen örneklemde öğrenilmiş çaresizlik hissetme oranı düşük düzeydedir. Gelecek korkusunun ön plana çıktığı analizlerde içsel kontrol edilebilirliğin artacağı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study; The aim of this study is to examine fear of failure and learned helplessness in male and female futsal players studying at university. The Learned Helplessness Scale developed by Yavaş (2012) and the Performance Failure Assessment Inventory adapted by Engür (2011) were used in the study. While the female and male futsal players studying at the university constitute the universe of the research, a sample was created in the context of the criteria of being a licensed futsal player and taking part in the university team. The number of 400 samples that can be included in the data from the questionnaires based on volunteerism has been reached. The analysis of the data was made using the SPSS program. According to the research results; Futsal players have low levels of learned helplessness. When the learned helplessness scores of individuals were examined, significant changes were found in the scale and in the sub-dimension of internal controllability according to gender and duration of sportsmanship. In the examination made according to age groups, significant changes were observed in the scale and in the sub-dimension of external uncontrollability. It was found that there was no significant change according to whether or not to play in a club other than the school team. It was observed that there was no significant difference between the fear of failure and the factors of gender and age in the scale and in all sub-dimensions. In the variable of duration of sportsmanship, there were no significant changes in other sub-dimensions except fear of uncertain future. In the variable of whether or not to play in a club other than the school team, there is no significant change in the other sub-dimensions, except for the fear of experiencing embarrassment and embarrassment and the fear of disappointing important people. A positive and low-level relationship was found between the learned helplessness sub-dimension, internal controllability, and fear of diminishing the value of one's self-judgment, which is one of the sub-dimensions of the fear of failure, and fear of the uncertain future. There was no relationship between external uncontrollability and fear of failure sub-dimensions of the learned helplessness scale. It has been observed that performance failure has no effect on the external uncontrollability sub-dimension of learned helplessness. Fear of performance failure significantly and positively affected fear of the future, which is a sub-dimension of learned helplessness. As a result; The rate of feeling of learned helplessness is low in the sample obtained from students who are licensed futsal players at the university and took part in the university team. In the analyzes where the fear of the future came to the fore, it was seen that internal controllability would increase.