Ortaöğretim dokuzuncu sınıf kimya dersi kazanım kavrama testlerindeki soruların öğretim programı ve ders kitabı açısından incelenmesi
Examination of the questions in secondary education ninth grade chemistry course outcoming grip tests in terms of the curriculum and the textbook
- Tez No: 769217
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE KARAER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu araştırma 2018-2019 eğitim öğretim yılında hazırlanan ve halen uygulamada olan dokuzuncu sınıf Kimya Dersi Kazanım Kavrama Testlerindeki (KDKKT) soruların Anadolu (AL) ve Fen Lisesi (FL) öğretim programları ve ders kitapları açısından incelenmek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini 2021-2022 eğitim-öğretim yılında dokuzuncu sınıflar için yayınlanan 20 KDKKT' deki 239 soru oluşturmaktadır. Veriler doküman inceleme tekniği ile araştırmacılar tarafından hazırlanan şablondan toplanmış ve analizinde içerik analizi kullanılmıştır. Elde edilen bulgulara göre AL ve FL öğretim programları ve ders kitaplarının farklı olduğu, buna karşılık Kazanım Kavrama Testlerinin (KKT) aynı olduğu belirlenmiştir. KKT' deki çoğu soruların her iki lise türündeki ders kitaplarında cevaplarının olduğu, soruların bölüm, konu ve kazanımlara göre homojen dağılmadığı, AL ve FL Kimya ders kitaplarında bazı soruların cevaplarının olmadığı tespit edilmiştir. Ayrıca AL ders kitabı içeriğinde FL ders kitabı içeriğine göre daha açıklayıcı bilgiler olsa da FL ders kitabı içeriğinin AL ders kitabından daha ayrıntı olduğu, görsel içeriklerin daha fazla verildiği ve buna karşın öğrencilerin KKT' deki soruları çözebilmek için her iki ders kitabında gerekli bilgiye ulaşabilecekleri belirlenmiştir. Testlerdeki bazı sorular birden fazla kazanım, bazı kazanımlarda birden fazla soru olduğu, bazı kazanımlarda hiç soru bulunmadığı, soruların bazı konu ve kazanımlarda yoğunlaştığı ve daha çok AL öğretim programı ve ders kitabına uygun olduğu sonucuna ulaşılmıştır. KKT' in her iki lise türünde aynı olması merkezi yapılan Yüksek Öğretim Kurumları sınavının her iki lise türünde aynı olmasından kaynaklanabileceği düşünülmektedir. AL ve FL öğretim programları ve ders kitaplarının farklı olduğu gibi KKT' inde her iki lise türünde öğrencilerin akademik başarı düzeyleri dikkate alınarak ayrı hazırlanılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This training was conducted to examine the Anatolian (AHS) and Science (SHS) high school education programs and courses in the ninth Chemistry Lesson Acquisition Comprehension Tests (CLACT), which were and still are in the 2018-2019 academic year. The sampel of the research consists os 239 questions in 20 CLACT published for ninth grades in the 2021-2022 academic year. The data collected from the template prepareed by the researchers with the document analysis technique and contet analysis was used in the analysis. The data were collected from the template prepared by the researchers with the document analysis technique and contet analysis was used in the analysis. According to the findings, it was determined that AHS and SHS curricula and textbooks were different, whereas the Acquisition Comprehension Tests (ACT), were the same. It has been determined that most of the questions in ACT have answers in the textbooks both high scholl types, the questions are not homogeneously distributed according to the section, subject and acquisitions and some questions do not have answers in the AHS and SHS Chemistry textbook. In addition, although there are places in the content of the AHS textbook that are more detailed than the contet of the SHS textbook, it has been determined that the content of the SHS textbooks is moredetailed than the AHS textbooks, The visual content is given more scientifically and on the other hand, the students can reach the necessary information in both textbooks to be able to solve the questions in the ACT. It has been concluded that some questions in the tests have more than one outcome, some acquisitions have more than one question, some acquisitions do not have any questions, the questions concentrate on some subjects and acquisitions and are more suitable for the AHS curriculum and textbook. It is thought that the fact that ACT is the same in both high school types may be due to the fact that the centrally held Higher Education Institutions exam is the same in both high school types. As AHS and SHS curricula and textbooks are different, it is recommended that ACT be prepared separately, taking into account the academic achievement levels of students in both types pf high schools.