TÜRKÇEYİ ULUSLARARASI ALANDA ÖĞRETEN RESMİ KURUMLARIN DİL ÖĞRETİM STRATEJİLERİ
LANGUAGE TEACHING STRATEGIES OF OFFICIAL INSTITUTIONS TEACHING TURKISH INTHE INTERNATIONAL AREA
  1. Tez No: 769218
  2. Yazar: ALİ BERKAY YÜCEBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAMIK KEMAL ŞAHBAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
Türkçe, küresel dünya düzeninde konumu gereği artık ülke sınırları içerisine sığmayarak bir dünya dili haline gelmiştir. Türkçenin yabancı dil olarak öğretimi ise ülkemizin dünyada itibarini arttırmak, diğer ülkelerle dostluk köprüleri kurmak, var olan ilişkileri daha da güçlendirmek, ortak soydan gelen kardeş ülkelerle kenetlenmemize imkân yaratmak ve komşu ülkelerle birliktelik hacmini attırmak gibi dil öğretiminin yanında ekseriyetle büyük bir potansiyeli ifade etmektedir. Var olan bu potansiyel Türkiye'nin bu konu üzerinde daha fazla eğilmesi gerekliliğini doğurmuştur. Bu araştırmanın amacı Türkçeyi uluslararası alanda öğreten resmî kurumlar olan Yunus Emre Enstitüsü (YEE), Türkiye Maarif Vakfı (TMV) ve Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB)'nin dil öğretim stratejilerini ele almaktır. Söz konusu bu çalışmada araştırma konusu olan 3 kurumun 1) eğitim, 2) kültürel ve sanatsal, 3) bilimsel ve toplumsal alandaki faaliyetleri sınıflandırılmıştır. Yapısı gereği Uluslararası İlişkiler disiplini ile disiplinler arası olan bu araştırmanın diğer amacı ise bu kurumların faaliyetlerinin“Yumuşak Güç”,“Kamu Diplomasisi”ve“Kültürel Diplomasi”kavramları üzerinden yorumlayıp değerlendirmektir. Nitel modeldeki bu araştırmada doküman analizi yöntemi kullanılmıştır. Veriler, söz konusu kurumların faaliyet raporları, yıllık planları ve stratejik hedeflerinin raporları incelenerek ve alan yazın taraması yapılarak kurumların resmi haber kanallarından elde edilmiştir. Toplanan bu veriler stratejik hedefler, planlar ve raporlar incelenip analiz edilerek yorumlanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Due to its position in the global world order, Turkish has become a world language by no longer being able to fit within the borders of the country. Teaching Turkish as a foreign language, on the other hand, represents a great potential besides language teaching, such as increasing the reputation of our country in the world, establishing friendship bridges with other countries, strengthening existing relations even more, enabling us to bond with sister countries with blood ties, and increasing the volume of cooperation with neighboring countries. This potential has necessitated Turkey to focus more on this issue. The aim of this research is to discuss the language teaching policies and strategies of Yunus Emre Institute (YEE), Turkish Maarif Foundation (TMV) and Presidency for Turks Abroad and Related Communities (YTB), which are Turkey affiliate institutions that teach Turkish internationally. In this study, the activities of the 3 institutions that are the subject of research in 1) education, 2) cultural and artistic, 3) scientific and social areas are classified. The other purpose of this research, which is interdisciplinary with the discipline of International Relations by its nature, is to interpret and evaluate the activities of these institutions through the concepts of“Soft Power”,“Public Diplomacy”and“Cultural Diplomacy”. In this qualitative model, the document analysis method was used. The data were obtained from the official news channels of the institutions by examining the annual reports, annual plans and reports of the strategic goals of the institutions in question and by scanning the literature. These collected data were tried to be interpreted by examining and analyzing strategic targets, plans and reports.