İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesinin fizik eğitimi açısından incelenmesi ve müze hakkında lisansüstü öğrencilerinin görüşleri
Examination of the Islamic Science and Technology History Museum in terms of physics education and postgraduate students opinions about the museum
- Tez No: 769216
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE KARAER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu araştırma, İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesini (İBTTM) fizik eğitimi açısından incelemek ve müze hakkında lisansüstü öğrencilerinin görüşlerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Durum çalışması tercih edilen araştırmanın örneklemlerini İBTTM'de fizikle ilişkili 17 eser ile 29-30 Nisan 2019'da Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rektörlüğü'nün lisansüstü öğrencilerine düzenlediği İBTTM gezisine katılan ve gönüllü olan 11 lisansüstü öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri, lisansüstü öğrencilere uygulanan ve 14 soru içeren görüşme formundan, araştırmacının gezi sırasında çektiği fotoğraflardan, müzeyle ilgili topladığı basılı/online broşür ve kitaplardan, eserlerin incelenmesinde kullanılan şablonlardan toplanmış olup içerik analizi ile belirlenen kategoriler çerçevesinde analiz edilmiştir. Elde edilen bulgulardan müzedeki 17 eserin fizikle ilişkili olduğu, eserlerden birkaçının ortaöğretim fizik ders kitaplarında bulunduğu, eserlerin tümünün fizik ders kitaplarında yer alabileceği ve çoğunun günümüz karşılığının bulunduğu belirlenmiştir. Ayrıca müzenin geçmişteki bilim ve teknolojiyi günümüze aktardığı, bilim ve teknolojinin nereden nereye geldiğini yansıttığı, müzedeki eserlerin estetik ve bilimselliğinin olduğu, geçmişte kullanılan fizikle ilgili bazı aletlerin bugün de kullanıldığı ve mutlaka gezilip görülmesi gereken yer olduğu belirlenmiştir. Sonuç olarak İBTTM'nin eğitim öğretim açısından değerini artırmak, müze gezisi kültürünün öğrenciler arasında yaygınlaşmasını sağlamak, fiziğe, bilime, müzelere karşı olumlu tutum ve davranışlar kazandırmak için müzedeki fizikle ilişkili eserlerin fizik öğretim programı ve ders kitaplarında yer alması sağlanmalıdır. Ayrıca öğretmen ve öğrenciler sanal ortamda İBTTM'ni ziyaret etmeleri için teşvik edilmelidir.
Özet (Çeviri)
This research was carriedout in order to examine the Islamic Science and Technology History Museum (ISTHM) in terms of physics education and to determine the opinions of postgraduate students about the museum. The samples of the research, for which case study is preferred, 17 works related to physics subjects in the ISTHM, It consists of 11 postgraduate students who volunteered and participated in the ISTHM tour organized by the Rectorate of Ondokuz Mayıs University on 29-30 April 2019. There search data were collected from the interview form applied to the postgraduate students and containing 14 questions, the photographs the researcher took during the trip, the printed/online brochures and books the collected about the museum, and were analyzed within the framework of the categories determined by the content analysis. From the findings, it was determined that 17 works in the museum are related to physics, a few of the work sare in secondary school physics textbooks, all of the works can be included in physics textbooks, and most of them have today's equivalents. In addition, it has been determined that it transfers the science and technology of the past to the present, reflects where science and technology came from, the aesthetics and scientific of the works in the museum, some of the physics-related to instruments used in the past are still used today and it is a must-see place. As a result, in order to increase the value of the ISTHM in terms of education, to ensure the spread of the museum tour culture among students, to bring positive attitudes and behaviours towards physics, science and museums, it should be ensured that the works related to physics in the museum are included in the physics curriculum and textbooks. In addition, teachers and students should be encouraged to visit the ISTHM online.