Diyabetik retinopatide serum ve aköz humorde YKL-40 düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of YKL-40 levels in serum and aqueous humor in diabetic retinopathy
  1. Tez No: 769238
  2. Yazar: EZGİ KASAPOĞLU DİLEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VEYSEL CANKURTARAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Amaç: Diyabetik retinopati (DR) patofizyolojisinde, kronik inflamasyon, hipoksi ve iskemi sonucu proinflamatuar ve anjiyogenik mediatörlerin salınımı önemli rol oynar. Bu mediatörler vasküler endotelyal hücre disfonksiyonu ve proliferasyonu tetikleyerek DR şiddetinin ilerlemesine neden olur. Diyabetes mellitusun (DM) yeni potansiyel biyobelirteci olarak kabul edilen YKL-40 (kitinaz-3 benzeri protein 1), hipoksik, iskemik ve inflamatuar durumlarda yükselen, endotelyal disfonksiyonda ve anjiyogenezde rol oynadığı gösterilen bir glikoproteindir. Çalışmamızda tip 2 DM hastalarının serum ve aköz örneklerinde YKL-40 miktarlarının tespit edilmesi ve DR şiddetindeki etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışmamıza, 23 kişi kontrol, 26 kişi non-DRP, 21 kişi NPDR ve 20 kişi PDR grubunu oluşturan toplam 90 gönüllü dahil edildi. Katılımcıların HbA1c, HDL, LDL, total kolesterol, trigliserit, CRP, fibrinojen değerleri ile serum ve ön kamaradaki YKL-40 düzeyleri çalışıldı. Bulgular: Kontrol grubuna göre, DM hastalarının serum ve aköz YKL-40 seviyeleri daha yüksektir. DR şiddeti ilerledikçe, serum ve aköz YKL-40 düzeyleri artmaktadır. PDR grubunun serum YKL-40 seviyesi, non-DRP grubuna göre daha fazladır (p=0.047). Aköz YKL-40 düzeyleri NPDR grubunda, non-DRP grubuna göre daha yüksektir (p=0.013).
Özet (Çeviri)
Background and Aim: The release of proinflammatory and angiogenic mediators as a result of chronic inflammation, hypoxia and ischemia plays an important role in the pathophysiology of diabetic retinopathy (DR). These mediators trigger vascular endothelial cell dysfunction and proliferation, leading to progression of DR severity. YKL-40 (chitinase-3-like protein 1), accepted as a new potential biomarker of DM, is a glycoprotein that is elevated in hypoxic ischemic and inflammatory conditions and has been shown to play a role in endothelial dysfunction and angiogenesis. In our study, it was aimed to determine the amount of YKL-40 in serum and aqueous samples of type 2 DM patients and to investigate its effect on DR severity. Methods: A total of 90 volunteers were included in our study, 23 of whom were in the control group, 26 from the non-DRP group, 21 from the NPDR group, and 20 from the PDR group. HbA1c, HDL, LDL, total cholesterol, triglyceride, CRP, fibrinogen values and serum and anterior chamber YKL-40 levels were studied. Results: According to the control group, serum and aqueous YKL-40 levels are higher in DM patients. As the severity of DR progresses, serum and aqueous YKL-40 levels increase. The serum YKL-40 level of the PDR group is higher than the non-DRP group (p=0.047). Aqueous YKL-40 levels is higher in the NPDR group than in the non-DRP group (p=0.013).