Diyabetik retinopatili hastalarda serum ve aköz hümör kallistatin, nitrik oksit, oksidan/antioksidan düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between serum and aqueous humor kallistatin, nitric oxide, and oxidant/antioxidant levels in patients with diabetic retinopathy
  1. Tez No: 967382
  2. Yazar: LOKMAN BALYEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT KARAPEHLİVAN, PROF. DR. NİHAYET BAYRAKTAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmada, diyabetik retinopatili (DRP) hastalarda ve sağlıklı kontrollerde, serum ve aköz hümör örneklerinde kallistatin, nitrik oksit (NO), toplam oksidan seviye (TOS), toplam antioksidan seviye (TAS) ve oksidatif stres indeksi (OSI) düzeylerinin karşılaştırmalı olarak değerlendirilmesi ve bu biyobelirteçlerin klinik parametrelerle ilişkilerinin ortaya konulması amaçlanmıştır. Çalışmaya, 47 DRP tanılı hasta ve 44 sağlıklı kontrol bireyi dahil edilmiştir. Katılımcılardan alınan serum ve katarakt cerrahisi sırasında elde edilen aköz hümör örneklerinde, kallistatin, NO, TOS, TAS ve OSI düzeyleri ölçülmüştür. Ayrıca, diyabet süresi ve HbA₁c gibi klinik parametreler ile biyobelirteçler arasındaki korelasyonlar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to comparatively evaluate serum and aqueous humor levels of kallistatin, nitric oxide (NO), total oxidant status (TOS), total antioxidant status (TAS), and oxidative stress index (OSI) in patients with diabetic retinopathy (DRP) and healthy controls. Additionally, it sought to elucidate the relationships between these biomarkers and clinical parameters such as diabetes duration and HbA₁c. The study included 47 patients diagnosed with DRP and 44 healthy controls. Serum and aqueous humor samples obtained during cataract surgery were analyzed for concentrations of kallistatin, NO, TOS, TAS, and OSI. Correlations between these biochemical parameters and clinical indices (diabetes duration, HbA₁c) were statistically assessed.