Diyabetik retinopatide ön kamara sıvısı ile serumda chemerin ve VEGF düzeylerinin araştırılması: klinik, laboratuvar bulguları ve diyabetik nefropati ile ilişkilendirilmesi
Investigation of chemerin and vegf levels in anterior chamber fluid and serum in diabetic retinopathy: associations with clinical, laboratory findings and diabetic nephropathy
- Tez No: 914802
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMİLE ÜÇGÜL ATILGAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Etlik Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Amaç: Diyabetik retinopati (DR), diyabetes mellitusun (DM) sık görülen bir mikrovasküler komplikasyonu olup, gelişiminde kronik hiperglisemi, oksidatif stres ve nöroinflamasyon gibi mekanizmalar yer alır. Chemerin, inflamasyon, insülin duyarlılığı ve anjiyogenezde rolü olan bir molekül olup, son çalışmalar DR ve diyabetik nefropatiyle (DN) ilişkili olabileceğini düşündürmektedir. Bu çalışmanın amacı, Aköz Humor (AH) ve serumda chemerin ile vasküler endotelyal büyüme faktörü (VEGF) düzeylerinin DR ile ilişkisini incelemek, klinik ve laboratuvar parametrelerle korelasyonunu araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Ulucanlar Göz Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde vitreus hemorajisi (VH) ile başvurup kombine katarakt ve vitrektomi cerrahisi planlanan proliferatif DR (PDR) hastalar (n=28) ile katarakt cerrahisi yapılan non-proliferatif DR (nPDR) tanılı hastalar (n=28) ve non-diyabetik bireylerden (n=30) oluşan kontrol grubu dahil edildi. Katılımcıların demografik verileri, klinik özellikleri ve açlık kan şekeri, HbA1c, serum elektrolitleri, serum lipit profili, böbrek fonksiyon testleri, proteinüri gibi laboratuvar sonuçlarının yanı sıra, AH ve serumda chemerin ile VEGF düzeyleri değerlendirildi. İstatistiksel analizler IBM SPSS 27 programı kullanılarak gerçekleştirildi. Bulgular: Çalışma grupları arasında cinsiyet (p=0,548), ortalama yaş (p=0,371) ve vücut kitle indeksi (p=0,075) açısından anlamlı farklılık yoktu.
Özet (Çeviri)
Aim: Diabetic retinopathy (DR) is a common microvascular complication of diabetes, with its development involving mechanisms such as chronic hyperglycemia, oxidative stress, and neuroinflammation. Chemerin is a molecule that has a role in inflammation, insulin sensitivity, and angiogenesis, and recent studies suggest it may be associated with DR and diabetic nephropathy (DN). The aim of this study was to investigate the relationship between aqueous humor (AH) and serum chemerin and vascular endothelial growth factor (VEGF) levels with DR and to examine their correlation with clinical and laboratory parameters. Materials and Methods: The study included the patients who presented with vitreous hemorrhage (VIH) and diagnosed with proliferative DR (PDR) (n=28) who underwent combined cataract and vitrectomy surgery and the patients with non-proliferative DR (nPDR) (n=28) along with a control group consisting of non-diabetic individuals (n=30), who underwent only cataract surgery at Ulucanlar Eye Training and Research Hospital. The demographic data and clinical characteristics of the participants, along with laboratory results such as fasting blood glucose, HbA1c, serum electrolytes, serum lipid profile, kidney function tests, proteinuria, as well as AH and serum levels of chemerin and VEGF, were evaluated. Statistical analyses were performed using the IBM SPSS 27 software. Results: There were no significant differences between the study groups in terms of gender (p=0.548), mean age (p=0.371), and body mass index (p=0.075).