Esmer ve siyah alaca buzağıların büyüme özellikleri ve sütten kesim süresinin tespiti
Growth characteristics of brown swiss and holstein calves and determination of weening age
- Tez No: 76928
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ÖMER AKBULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
25 Esmer ve 20 Siyah Alaca buzağıya, ilk üç hafta süresince doğum ağırlığının % 10'u düzeyinde sabit süt verilmiştir. Dördüncü haftanın başından itibaren, buzağıların tükettikleri kaba ve kesif yemlerle karşıladıkları besin madde ihtiyaçları dikkate alınarak, kalan besin madde ihtiyacını karşılayacak düzeyde süt verilmiştir. Buzağıların doğum ağırlıkları, Esmerlerde 38.6 ± 1.2 ve Siyah Alacalarda 33.7 ± 1.3 kg bulunmuştur. Sütten kesim ağırlıkları ise, Esmerlerde 57.7 ± 1.6, Siyah Alacalarda 54.6 + 1.8 kg olarak tespit edilmiştir. Dört ve 6 ay ağırlıkları Esmer buzağılarda 103.6 ± 3.2 ve 150.3 ±4.8, Siyah Alacalarda 97.4 ± 3.5 ve 141.4 ± 5.3 kg olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
25 Brown Swiss and 20 Holstein Friesian calves were fed milk calculated as % 10 of the birth weights of calves. After the begining of fourth week, the amount of nutrients provided by hay and concentrated fed consumed by calves were determined and then milk was given to meet the rest of nutrient matter needs of calves. Birth weights of Brown Swiss and Hostein Friesian calves were found as 38.6 ± 1.2 and 33.7 ± 1.3 kg respectively. Weaning weights of calves were determined as 57.7 ± 1.6 and 54.6 ± 1.8 kg respectively. Four and six month weights for Brown Swiss and Holstein Friesian calves were 103.6 ± 3.2, 97.4 ±3.5 kg and 150.3 ± 4.9, 141.4 ± 5.3 kg respectively. The difference between Brown Swiss and Holstein Friesian calf groups concerning birth weight were highly significant (PO.01), however differences between the breed groups in terms of weaning weight, four and six month weights were determined to be insignificant. Brown Swiss calves reached 500 g concentrate fed consumption, within 36 days, and Holstein Friesian calves reached the same amount of concentrate fed consumption within 38 days. Weaning duration was determined 52 and 55 day in Brown Swiss and Holstein Friesian calves, respectively. The average daily weight gains determined between birth and six month of age for Brown Swiss and Holstein Friesian were found as 0.614 ± 0.02 and 0.592 ± 0.02 kg respectively. The difference between groups was insignificant. In the preweaning period, the amount of milk consumed as dry matter for per kg weight gain were 1.12 ± 0.05 and 0.93 ± 0.06 kg for Brown Swiss and Holstein Friesian respectively. The difference between groups was significant (PO.05) for the milk consumption as dry matter per kg weight gain. The body measurements of Brown Swiss and Holstein Friesian calves determined at six month of ages were found 91.7 ± 0.90 and 90.3 ± 0.23 cm for the height at withers; 116.6 ± 1.41 and 116.9 ± 1.55 cm for the heart girth; 42.6 ± 0.69 and 42.4 ± 0.76 cm for the chest depth; 14.78 ± 0.79 and 14.20± 0.21 cm for the front shank circumference.