Farklı sütten kesim sürelerinin esmer ve siyah alaca buzağıların büyüme ve yemden yararlanma özelliklerine etkisi
  1. Tez No: 58082
  2. Yazar: FEYZİ UĞUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MACİT ÖZHAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
ÖZET Bu araştırmada, Atatürk Üniversitesi Tarım işletmesinde Yetiştirilen Esmer ve Siyah Alaca buzağılar 30, 45 ve 60. günde sütten kesilmişler ve buzağılara içirilen günlük süt miktarı doğum ağırlığının % 7'si oranında tutulmuştur. 30, 45 ve 60. günde sütten kesilen buzağıların doğum ağırlıkları, sırasıyla 35.1 ± 1.0, 32.3 ± 1.0 ve 34.2 ± 1.0 kg, sütten kesim ağırlıkları; 40.9 ± 1.3, 45.5 ± 1.3 ve 52.9 ± 1.3 kg, dördüncü ay ağırlıkları, 83.6 ± 1.8, 82.5 ± 1.8 ve 83.8 ± 1.8 kg, altıncı ay ağırlıkları ise, yine sırasıyla; 128.0 ± 2.2, 127.8 ± 2.1 ve 127.7 ± 2.1 kg olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
I I SUMMARY In this research, Brown Swiss and Holstein Friesian calves reared in the research farm of Atatürk University were weaned at 30, 45 and 60 days of ages and the amount of milk fed the calves was calculated as 7% of the birth weights of calves. Birth weights of calves weaned at 30, 45 and 60 days of ages were 35.1 ± 1.0 kg, 32.3 ± 1.0 kg and 34.2 ± 1.0 kg respectively. The weaning weights of calves for 30, 45 and 60 day groups were 40.9 ± 1.3, 45.5 ±1.3 and 52.9 ± 1.3 kg respectively. Four month weights of calves fed milk for 30, 45 and 60 days were 83.6 ± 1.8, 82.5 ± 1.8 and 83.8 ± 1.8 kg respectively. The six month weights of calves weaned at 30, 45 and 60 days of ages were 128.0 ± 2.2, 127.8 ±2.1 and 127.7 ±2.1 kg respectively.