Güncel mimarlık pratikleri ve üretim arayışları
Contemporary architecture practices and searchings for production
- Tez No: 769282
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BETÜL ORBEY, DR. ÖĞR. ÜYESİ BORA YASİN ÖZKUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Doğuş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu tez yüzyıllardır süregelen mimari üretim arayışlarının güncel mimarlık ortamındaki bir türü olan“Araştırma Bazlı Mimarlık Pratikleri”konusunu incelemektedir. 1990'lı yıllardan sonra teknolojinin getirileri, tasarım araştırmalarındaki gelişmeler, yeni üretim metotları ve tasarım-üretim çalışmalarına yönelik yatırımların artması gibi gelişmelerle birlikte mimarlık alanında araştırma tabanlı tasarıma olan ilgi artmıştır. Tezin birinci bölümü olan süreç odaklı mimari üretim bölümü temsil, araçlar/teknolojiler ve aktörler bağlamında üretim süreci başlıklarına ayrılarak Orta Çağ'dan günümüze ele alınmıştır. Tezin ikinci bölümünde araştırma ve mimarlık arasındaki ilişki incelenmiş ve 'Araştırma Bazlı Mimarlık' pratiği yürüten uluslararası alandaki mimarlıkların araştırma ile ilişkileri görünür kılınmaya çalışılmıştır. Türkiye'deki yerel aktif mimarlık ofisleri ile benzer araştırma tabanlı mimari üretim sürecini paylaşan uluslararası alandaki mimarlıklar arasında bir kategorizasyon yoluna gidilmiştir. Tezin üçüncü bölümünde, uluslararası alandaki mimarlıklar ile benzer üretim sürecine sahip olan Türkiye'deki aktif mimarlık ofisleri belirtilen bağlamlarda incelenmiştir. Yerel mimarlık ofislerinin projeleri ve tez kapsamında gerçekleştirilen röportajda elde edilen veriler birlikte değerlendirilerek ofislerin araştırma tabanlı mimari üretim süreçleri diyagramatize edilmiş ve bir harita ile görünür kılınmaya çalışılmıştır. Bu tez güncel mimarlık pratiklerinin araştırma bazlı üretim süreçlerini görünür kılarak araştırma tabanlı mimarlık literatürüne katkı sağlamayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the subject of“Research-Based Architectural Practices”, which is a type of architectural production quest that has been going on for centuries in the contemporary architectural environment. After the 1990s, interest in research-based design in the field of architecture has increased with developments such as the returns of technology, developments in design research, new production methods and increased investments in design-production studies. First part of the thesis, process-oriented architectural production section, is considered in terms of representation, tools/technology and actors. In the second part of the thesis, the relationship between research and architecture has been examined. This section attempts to make the relationship between research and architecture visible in the international arena that practices 'Research Based Architecture'. A categorization has been made between local architectural offices in Turkey and international architects who share similar research-based architectural production processes. In the third part of the thesis, architectural offices in Turkey, which have similar production processes with international architectures, are examined in the contexts specified. The projects of local architectural offices and the data obtained in the interview conducted within the scope of the thesis were evaluated together in the fourth chapter. The research-based architectural production processes of the offices were diagramatized and mapped. This thesis aims to contribute to the research-based architectural literature by making the research-based production processes of contemporary architectural practices visible.