Working memory capacity: Concurrent subtasks need not interfere
Çalışma belleği kapasitesi: Eşzamanlı görevler birbirine ket vurmak zorunda değil
  1. Tez No: 769289
  2. Yazar: GÜLSÜM ÖZGE ŞENGİL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AUSAF AHMED FAROOQUI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nörobilim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
Herhangi bir genişletilmiş görev, yürütülmesini hiyerarşik olarak kontrol eden hedefe yönelik programlar tarafından kapsanır. Çalışan bellek (ÇB) kapasitesi ile bu tür bir hiyerarşik kontrol arasındaki ilişkiyi dört deneyde araştırdık. Görev A ve görev B'den oluşan yeni bir genişletilmiş görevde, katılımcılar önce görev A çizgilerinin yönünü ezberlediler (bu olaya mA diyelim), ardından görev B çizgilerini (mB) ezberlediler, sonra bu B çizgilerini (rB), daha sonra da A çizgilerini (rA) hatırladı. Görev yapısı şuydu: mA-mB-rB-rA. Böylece, görev B'nin yürütülmesi sırasında A görevi çizgileri akılda tutuldu. A çizgilerinin artan ÇB yükü yalnızca görev A'daki performansı etkiledi ve görev B'deki performansı etkilemedi. Deney 2'de, Deney 1'in dört denemesi, bir bölümün A çizgilerinin o bölümde değil, bir sonraki bölümde hatırlanması koşuluyla, karmaşık 4 parçalı bir görev haline getirildi. Görev yapısı şuydu: mA1-mB1-rB1—mA2-mB2-rB2-rA1—mA3-mB3-rB3-rA2—mB3-rB3-rA3. A çizgilerinin yükü yine B çizgilerini etkilemedi. En önemlisi, A2 ve A3 çizgilerinin yükü, sırasıyla A1 ve A2 çizgilerinin hatırlanmasını etkilemedi. Deney 3'te, Deney 1'e benzer bir tasarımda, mA ve mB üzerindeki zaman kısıtlaması, eşzamanlı görevler arasındaki ket vurmayı artırdı. Deney 4, Deney 1'in görev A ve B'sinin arasındaki benzerliği artırmanın görevler arası ket vurmayı artırabileceğini gösterdi. Farklı eşzamanlı görevlerin ÇB bilgilerinin, belki de hedefe yönelik programlarının bir parçası olarak ayrı ayrı tutulabileceğini gösteriyoruz. Ve bu karışmayan depolara kodlamanın yanı sıra onlardan geri alma da, dikkat ve zamana dayalı mekanizmalara bağlı olabilir.
Özet (Çeviri)
Any extended task episode is subsumed by goal-directed programs that hierarchically control its execution. We investigated the relationship between working memory capacity and the control instantiated by such hierarchical task entities across four experiments. In a new extended task consisting of subtask A and subtask B, participants first memorized the orientation of subtask A lines (let's call this event mA), then memorized subtask B lines (mB), then recalled these B lines (rB), and finally recalled A lines (rA). The task structure was: mA-mB-rB-rA. Subtask A lines were thus held in mind during the execution of subtask B. Even though participants had to remember the orientation of lines in both cases, increased WM load of lines A only affected performance on subtask A and did not affect the performance on subtask B. In Experiment 2, four trials of Exp1 were organized into a complex 4-part task with the added condition that A lines of a part be recalled not in that part but in the next part. The task structure was: mA1-mB1-rB1—mA2-mB2-rB2-rA1—mA3-mB3-rB3-rA2—mB3-rB3-rA3. Load of A lines again did not affect B lines. Crucially, load of A2 and A3 lines did not affect the recall of A1 and A2 lines, respectively. In Experiment 3, in a design similar to Exp1, time constraint on mA and mB increased the interference across concurrent subtasks. Experiment 4 showed that increasing the similarity between subtask A and subtask B of Exp1 may increase the across-subtask interference. We show that WM information of different concurrent subtasks can be maintained separately, perhaps as part of their goal-directed programs. And, encoding to these non-interfering stores, as well as retrieval from them, might depend on attentional and time-based mechanisms.