Koroner bypass cerrahisi öncesi yüksek serum nt-probnp seviyesinin postoperatiferatif atrial fibrilasyon gelişimesiyle olan ilişkisi
Before coronary bypass surgerythe relationship of high serum nt-probnp level with the development of postoperatiferative atrial fibrilation
  1. Tez No: 769301
  2. Yazar: DAVUT AZBOY
  3. Danışmanlar: UZMAN ALP DOLGUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
AMAÇ: Yapılan bu prospektif çalışmada elektif koroner arter bypass cerrahisi uygulanmış 40 hasta seçildi ve bu hastalar iki gruba ayrıldı. Birinci grupta Off pump prosedürü uygulanan 20 hasta , ikinci grupta ise On pump prosedürü uygulanan 20 hasta bulunuyordu. Daha sonra her iki gruptaki hastalarda postoperatif atriyal fibrilasyon insidansı ve bazı preoperatif değişkenler hesaplanıp birbirileriyle karşılaştırıldı. Her iki grup hastalardan preoperatif ve postoperatif dönemde NT-proBNP için kan örneği alındı ve bakılan preoperatif NT-proBNP değerinin postoperatif atrial fibrilasyon ile ilişkisi araştırıldı. SONUÇLAR : Postoperatif atriyal fibrilasyon insidansı ortalama % 20, On pump grubunda %25, Off pump prosedürü uygulanan grupta %15 olarak hesaplandı. Kardiyopulmoner bypass kullanımından kaçınılmasının postoperatif atriyal fibrilasyon insizdansını istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde azalttığı ve preoperatif yüksek NT-proBNB nin postoperatif AF gelişimiyle ilişkili olduğu görüldü. ANAHTAR KELİMELER: Koroner arter bypass, On pump, Off pump, Atrial fibrilasyon.
Özet (Çeviri)
In this prospective study; 40 patients, that had been operated on elective coroner arterial bypass procedure, were selected and separated in to two groups. The first group consists of 20 patients, that off pump procedure had been done; and the other 20 patients, that On pump procedure had been done, were formed the second group. Postoperative artrial fibrillation incidence and several preoperative parameters were calculated and compared in both groups. Moreover, blood samples were collected to assess NT-proBNP levels, from the patients of each group, at the preoperative and postoperative period,. The relation between the preoperative NT-proBNP values and postoperative atrial fibrillation was carried out. RESULTS Postoperative artrial fibrillation incidence was calculated as 25% at the On pump group, and 15% at the Off pump group. It was seen that; avoiding the cardiopulmonary bypass has statistically significant effects on reducing the Postoperative artrial fibrillation incidence. Furthermore the relation between preoperative high NT-proBNB and postoperative AF was noticed. KEYWORDS Coroner arterial bypass, On pump, Off pump , artrial fibrillation.