Dicle üniversitesi Tıp Fakültesi 6. sınıf öğrencilerinin Türkiye'deki Aile Hekimliği uygulaması hakkındaki görüşlerinin ve bilgi düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of Dicle University Medical Faculty 6th grade students' opinions and knowledge levels on family medicine practice in Turkey
  1. Tez No: 769348
  2. Yazar: AŞKIN BÜŞRA KOÇAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA REŞAT DABAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Giriş ve Amaç: Aile Hekimliği, toplumun sağlık açısından iyilik halinin sağlanması ve bunun sürdürülmesini görev edinen klinik bir uzmanlık dalıdır. Bundan dolayı birinci basamak sağlık hizmetleri, sağlık sisteminin temelidir. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de bu konuda gerekli adımlar atılmış ve sağlık sistemine entegre edilmeye çalışılmıştır. Bunun en iyi yolu Aile Hekimliği uzmanlıklarının yaygınlaştırılması, Aile Hekimi olacak hekimlerin bilgi düzeyleri ve yetkinliklerinin arttırılmasıdır. Çalışmamızda Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi 6. sınıf öğrencilerinin Türkiye'deki Aile Hekimliği Uygulaması hakkındaki görüşlerini ve bilgi düzeylerini değerlendirmeyi amaçladık.
Özet (Çeviri)
Objectives: Family Medicine is a clinical specialty that aims to ensure and maintain the well-being of the society in terms of health. Therefore, primary health care services are the foundation of the health system. As in the rest of the world, necessary steps have been taken in our country in this regard and have been tried to be integrated into the health system. The best way to do this is to expand the Family Medicine specialties and to increase the knowledge level and competencies of the physicians who will be Family Physicians. In our study, we aimed to evaluate the opinions and knowledge levels of Dicle University Faculty of Medicine 6th grade students about Family Medicine Practice in Turkey.