Van Gölü kirlilik durumu, geleceği ve meydana gelebilecek afetlerden etkilenme durumu üzerine bir araştırma
A research on pollution level, fate and response to possible disasters of Lake Van
  1. Tez No: 769347
  2. Yazar: ERKAN MARHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Durum ve Afet Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Yeryüzünde, çeşitli sebeplerden ötürü afetler meydana gelmektedir. Afetlerden başta insanlar olmak üzere tüm çevre olumsuz etkilenmektedir. Özellikle bulunduğumuz zaman diliminde oluşan afet sayısındaki artış dikkatleri üzerine çekmektedir. Ülkemizin 26 havzasından biri olan Van Gölü Havzası, içinde bulundurduğu Van Gölü başta olmak üzere çeşitli özelliklerden ötürü çok önemli ve değerlidir. Kapalı havza özelliğinde olan bu alanda yer edinen Van Gölü, havzada meydana gelen tüm faaliyetlerden (doğa ve antropojenik) olumlu ya da olumsuz etkilenmektedir. Bu çalışma, Van Gölü'nün mevcut durumu ve önemi temelinde, geleceği ve meydana gelebilecek afetlerden etkilenme durumunu ortaya koyma amacı ile yapılmıştır. Mevcut çalışmada, literatür taraması yöntemi kullanılarak derleme türünde bir araştırma şeklinde yapılmıştır. Ayrıca, çalışma alanında araştırmacı tarafından gözlemler yapılarak, fotoğraf çekimleri gerçekleştirilmiştir. Yapılan araştırmalar ve gözlemler sonucunda; Van Gölü'nün çevresinde gün geçtikçe insan popülasyonun artması ile birlikte görünür bir kıyı kirliliği problemi baş göstermiştir. İnsan popülasyonu ve muhtemel küresel ısınmadan kaynaklı gölün su seviyesinde görünür değişimler olmaktadır. Havzanın kapalı olmasından dolayı, alanda yapılan maden faaliyetleri başta olma üzere tüm gelişmeler gölü etkilemektedir. Gölün etrafındaki dağlardaki bitki örtüsünün zayıf olmasından kaynaklı özellikle gölün çevresi çığ, heyelan, kaya düşmesi ve sel afetlerinden etkilenmektedir. Bölgenin deprem fay hatları üzerinde bulunmasından ötürü, deprem anında göl çevresindeki yapılaşmalar başta olmak üzere havzadaki alt yapı problemleri ile birlikte gölün olumsuz etkilenmesi söz konusu olacaktır. Bu çalışmanın, gerek ülkemiz ve gerekse dünya için önemli bir yeri olan Van Gölü'nün mevcut durumunun (kirlilik ve afetlerden etkilenme) ortaya konması ve tüm bu senaryoların göz önünde bulundurularak Van Gölü'nün korunması ve sürdürülebilirliği bakımından yapılacak çalışmalara katkı sunacağı öngörülmektedir. Ayrıca, mevcut çalışmanın Van Gölü özelinde artan nüfus ve gelişen teknoloji ile birlikte yeryüzü ekosisteminin kullanılma şekli ve oluşan/oluşacak her türlü afetten etkilenmesi ve geleceğimiz konulu çalışmalara ışık tutacağına inanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Disasters occur on earth for various reasons. First of all humans, entire environment is effected by the disasters. The increase in the number of disasters, especially today, draws attention. The Lake Van Basin which is one of the 26 basin of our country is very important and valuable because of Lake Van and many other specialities. Lake Van which is located in this closed basin is effected by all the facilities (nature and antropogenic) negatively or positivily occuring in this area. This study focuses on the future and importance of Lake Van on the basis of its current situation and importance was made with the aim of revealing the state of being affected by disasters that may occur. In this study, a review type research was carried out using the literature review method has been made. As a result of the researches and observations; A visible coastal pollution problem with the increase of human population in the surrounding area of Lake Van has arisen day by day. Due to human population and possible global warming, there are visible changes in the water level of the Lake Van. Since the basin is closed, the mining and the other facilities carried out in the affect the lake. Due to the weak vegetation, around the lake, especially the area around lake is affected by the avalanches, landslides, rock falls and floods. Due to the fact that the region is on the earthquake fault lines, when the earthquake occurs; with the infrastructure and the constructions. The Lake Van will be effected badly. In this study, both our country and the world current situation of Lake Van (being affected by pollution and disasters), which has an important place for and taking into account all these scenarios, the protection of Lake Van and it is foreseen that it will contribute to the work to be done in terms of sustainability. Moreover, in the present study, with the increasing population and developing technology in Lake Van, the earth's surface the way the ecosystem is used and its effect from all kinds of disasters that occur or will occur, and our future. It is believed that it will shed light on studies on the subject.