BESYO öğrecilerinin zihilsel dayanalıklılık ve fiziksel aktivite düzeyleri ile uyku kalitesi arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between physical endurance and sports and physical activity levels and sleep quality of physical education and sports school students
  1. Tez No: 769351
  2. Yazar: MUHAMMET ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞAKİR BEZCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu araştırmada, BESYO öğrencilerinin zihinsel dayanıklılık ve fiziksel aktivite düzeyleri ile uyku kalitesi arasındaki ilişki incelenmiştir. Nicel araştırma yöntemlerinden biri olan ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Veri toplama aracı olarak, Sporda Zihinsel Dayanıklılık Envanteri, Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi, Pittsburgh uyku kalitesi indeksi (PUKİ) ve araştırmacı tarafından hazırlanan demografik form kullanılmıştır. Elde edilen verilere göre, Sporda Zihinsel Dayanıklılık Envanteri ile Toplam Fiziksel Aktivite arasında pozitif yönlü çok zayıf bir ilişki bulunmaktadır. Sporda Zihinsel Dayanıklılık Envanteri ile PUKİ arasında negatif yönlü çok zayıf bir ilişki bulunmaktadır. 24-25 arası yaşlarda olanların PUKİ puanın, 22-23 yaş arası olanlara göre daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Kadınların Oturma alt boyut puanlarının erkeklere göre daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Profesyonel veya amatör olarak aktif spor yapanların PUKİ, Sporda Zihinsel Dayanıklılık Envanteri, Şiddetli Fiziksel Aktivite, Orta Düzeyde Fiziksel Aktivite alt boyut puanları yapmayanlara göre daha yüksektir. Yüzme-dalış sporunu yapanların Güven alt boyut puanı, futbol ve diğer takım sporlarını yapanlara göre daha yüksektir. Futbol sporunu yapanların Devamlılık alt boyut puanı, diğer sporları yapanlara göre daha düşüktür. Diğer sporları yapanların Sporda Zihinsel Dayanıklılık Envanteri puanı, futbol ve diğer takım sporlarını yapanlara göre daha yüksektir. Spor yapmayanların Şiddetli Fiziksel Aktivite alt boyut puanı, yüzme-dalış ve diğer sporları yapanlara göre daha düşüktür. Spor yapmayanların Orta Düzeyde Şiddetli Fiziksel Aktivite alt boyut puanı, tenis-badminton ve diğer sporları yapanlara göre daha düşüktür. Spor yapmayanların Oturma Süresi alt boyut puanı, futbol, atletizm, diğer ve diğer takım sporları yapanlara göre daha yüksektir. Spor yapmayanların PUKİ puanı futbol, yüzme-dalış, tenis-badminton, kış sporları, diğer ve diğer takım sporları yapanlara göre daha yüksektir. 7 yaş ve altında spora başlayanların Güven alt boyut puanı, 17 yaş ve üstünde başlayanlara göre daha yüksektir. 8-11 yaş arasında spora başlayanların Orta Düzeyde Şiddetli Fiziksel Aktivite alt boyut puanı, 17 yaş ve üstünde başlayanlara göre daha yüksektir. Haftada 1-2 gün antrenman yapanların Güven alt boyut puanı, haftada 3-4 gün antrenman yapanlara göre daha düşüktür. Ayrıca, haftada 5-6 gün antrenman yapanların Güven alt boyut puanı, diğer tüm gruplara göre daha yüksektir. Haftada 1-2 gün antrenman yapanların Şiddetli Fiziksel Aktivite alt boyut puanı, haftada 3-4 gün ve 5-6 gün antrenman yapanlara göre daha düşüktür. Haftada 1-2 gün antrenman yapanların Orta Düzeyde Şiddetli Fiziksel Aktivite alt boyut puanı, haftada 3-4 gün ve 5-6 gün antrenman yapanlara göre daha düşüktür. Haftada 1-2 gün antrenman yapanların Toplam Fiziksel Aktivite puanı, haftada 3-4 gün ve 5-6 gün antrenman yapanlara göre daha düşüktür. Sigara içme durumu grupları arasında ölçek ve alt boyut puanları bakımından istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmamıştır. Bunun yanı sıra alkol kullananların Yürüme alt boyut puanları kullanmayanlara göre daha düşük olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between mental endurance and physical activity levels of BESYO students and sleep quality was investigated. The relational survey model, which is one of the quantitative research methods, was used. As data collection tools, Sports Mental Endurance Inventory, International Physical Activity Questionnaire, Pittsburgh sleep quality index (PUKI) and demographic form prepared by the researcher were used. According to the data obtained, there is a very weak positive correlation between the Mental Endurance Inventory in Sports and Total Physical Activity. There is a very weak negative relationship between the Mental Endurance Inventory in Sports and PUKI. It was determined that the PSQI score of those aged 24-25 was higher than those aged 22-23. It was determined that women's sitting sub-dimension scores were higher than men's. The PSQI, Mental Endurance Inventory in Sports, Vigorous Physical Activity, Moderate Physical Activity sub-dimension scores of those who do active sports as a professional or amateur are higher than those who do not. Confidence sub-dimension score of those who do swimming-diving sports is higher than those who do football and other team sports. The Continuity sub-dimension score of those who play football is lower than those who do other sports. Those who do other sports have a higher Sports Mental Endurance Inventory score than those who do football and other team sports. The Severe Physical Activity sub-dimension score of those who do not do sports is lower than those who do swimming-diving and other sports. The Moderate Vigorous Physical Activity sub-dimension score of those who do not do sports is lower than those who do tennis, badminton and other sports. The Sitting Time sub-dimension score of those who do not do sports is higher than those who do football, athletics, other and other team sports. Those who do not do sports have higher PUKI scores than those who do football, swimming-diving, tennis-badminton, winter sports, other and other team sports. The Confidence sub-dimension score of those who start sports at the age of 7 and younger is higher than those who start sports at the age of 17 and above. Those who start sports between the ages of 8-11 have a higher Moderate Vigorous Physical Activity sub-dimension score than those who start at the age of 17 and above. Confidence sub-dimension score of those who train 1-2 days a week is lower than those who train 3-4 days a week. In addition, the Confidence sub-dimension score of those who train 5-6 days a week is higher than all other groups. The Severe Physical Activity sub-dimension score of those who train 1-2 days a week is lower than those who train 3-4 days a week and 5-6 days a week. The Moderate Vigorous Physical Activity sub-dimension score of those who train 1-2 days a week is lower than those who train 3-4 days a week and 5-6 days a week. Total Physical Activity score of those who train 1-2 days a week is lower than those who train 3-4 days a week and 5-6 days a week. No statistically significant difference was found between the smoking status groups in terms of scale and sub-dimension scores. In addition, it was determined that the walking sub-dimension scores of those who used alcohol were lower than those who did not use alcohol.