Üniversite öğrencilerinin rekreatif faaliyetlere bakış açılarının değerlendirilmesi; Trakya Üniversitesi Kırkpınar Besyo örneği
Evaluation of university students' views on recreative activities; Trakya University Kirkpınar Besyo sample
  1. Tez No: 562443
  2. Yazar: MURAT DENKEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSA SAĞIROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmanın amacı, Trakya Üniversitesi Kırkpınar Besyo öğrencilerinin rekreatif faaliyetlere karşı tutumlarının belirlenerek, bunların bazı değişkenlerle ilişkisini tespit etmektir. Araştırmanın evrenini Trakya Üniversitesi Kırkpınar Besyo öğrencileri oluşturmaktadır. Çalışmada veri toplama aracı olarak bireylerin boş zamana karşı tutumlarını belirlemek amacı ile Ragheb ve Beard tarafından 1982 yılında geliştirilen ve Türkçeye uyarlaması Beyza Merve AKGÜL ve Bülent GÜRBÜZ tarafından yapılan“Boş Zaman Tutum Ölçeği”(BZTÖ) kullanılmıştır. Katılımcıların cinsiyet, bölüm, çalışma, gelir değişkenlerine göre rekreatif faaliyetlere karşı tutumları ölçülürken, elde edilen veriler SPSS 24 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the attitudes of the students of Trakya University, Kırkpınar Department of Physical Education and Sports, towards the recreative activities and to determine their relationship with some variables. The population of the research consists of the students of Trakya University DPES. In order to determine the attitudes of individuals towards leisure time,“Leisure Time Attitude Scale”, which was developed by Ragheb and Beard in 1982 and adapted to Turkish by Beyza Merve AKGÜL and Bülent GÜRBÜZ, was used. While the attitudes of the participants towards recreative activities were measured according to gender, occupation and income variables, the data were analyzed by using SPSS 24 package program. According to (BZTÖ) the affective, cognitive, behavioral and whole scale sub-dimensions of the participants; in all of the gender variable, on the affective, behavioral and whole scale of the department variable, on behavioral of the occupation variable and in the whole scale of the income variable, differentiation is determined.