Din eğitiminde medya kullanımı
The role of media in religious education
- Tez No: 769357
- Danışmanlar: PROF. DR. AYTEKİN DEMİRCİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu araştırma, medyanın eğitimde ve hususiyle din eğitimindeki etkilerini saptamak amacıyla görsel-işitsel, yazılı kaynaklar ve toplumsal etkileşim ele alınarak yürütülmüştür. Araştırmada, din ve eğitimin temel kavramlarından yola çıkılarak, medyanın din eğitimindeki rolü hakkında kavramsal ve kuramsal bir çerçeve inşa edilmiştir. Akabinde medyanın sosyolojik değerlendirilmesi yapılarak teknoloji, eğitim ve din eğitimi konuları mütalaa edilmiştir. Aynı zamanda, din eğitiminin medya ile beraberliği, din eğitiminde teknolojinin etkileri ve kullanımı, medyanın olumlu ve olumsuz etkileri yine görsel-işitsel, yazılı kaynaklar ve toplumsal etkileşim ışığı altında incelenmiştir. Bu inceleme esnasında din eğitiminin medya ile beraberliği, din ve teknolojik gelişmelerin uyumu, dinde güncellemenin olabilirliği ve geleneksel din eğitiminin sürdürülebilirliği hakkında tartışmaların ortaya çıktığı saptanmıştır. Bu tartışmalar daha önce bilimsel olarak ele alınmış olup süreli yayınlar tarafından da incelenmiştir. Bu çalışmada bahsi geçen tartışmalar ile alakalı farklı bir bakış açısı kazandırılmış ve bu bakış açısına özgü bazı değerlendirmelere yer verilmiştir. Araştırmada kullanılan kavramlar ve alt başlıklar seçilirken, toplum tarafından kullanılması ve eğitimde tercih edilmesi temel kriterler olarak göz önünde bulundurulmuştur. Seçilen kavramların tanımlarına ve tarihçelerine yer verilerek bazı değerlendirmelerin yapılması da bu araştırma içinde bulunmaktadır. Bu araştırmanın tespitine göre medya kullanımının din eğitimi üzerinde olumlu ve olumsuz etkileri olmakla beraber, olumlu etkileri ağır basmaktadır. Bu kanıya varılmasında en önemli argüman olarak teknolojik gelişmeleri yakından takip eden toplumun eğitim ve teknolojiyi birbirini tamamlayıcı unsurlar olarak görmesidir. Toplumun böyle bir algıya sahip olmasında, teknolojinin hayatı kolaylaştırıcı, hızlı bir şekilde bilgiye eriştirici ve sanal ortamlar vasıtasıyla sosyalleştirici özelliklerinin olmasının önemli bir payı vardır. Toplumun her ferdinin kolaylıkla bir medya unsuruna erişebildiği günümüzde, eğitimde ve din eğitiminde medya kullanımı ile beraber eğitimin daha kaliteli ve çıktıların daha kalıcı olduğu tespit edilmiştir. Bu durum tamamen faydalı gibi gözükse de iyi yönetilmediği takdirde medya kullanımında harcanan zaman miktarı artsa bile, eğitime düşen miktarın azaldığı ve başarıyı olumsuz yönde etkilediği de tespitler arasındadır.
Özet (Çeviri)
This research has been conducted to ascertain the effect of media in education generally and in religious education particularly by addressing the audio-visual, printed resources and social interaction. In the research, a theoretical and conceptual framework regarding the role of the media on religious education has been constructed based on the essential concepts of religion and education. Then the topics of technology, education and religious education has been scrutinized by evaluating the media sociologically. At the same time, it has been assessed that the relation of religion and media, the effects of technology and its usage on religious education, and the positive and negative aspects of media on religious education in consideration of audio-visual, printed resources and social interaction. During this assesment, it has been ascertained that some debates prompted regarding the relation of religion and media, the harmony of religion and technology, the feasibility of an update in the religion and the ustainability of the traditional religious education. These debates previously have been addressed scientifically and also assessed by some periodical publications. In this study, a different perspective has been presented about the aferomentioned debates and some assessments of this perspective have been given a place. In this research, while choosing the concepts and subheadings, the popularity among society and the preferability in education have been considered as the essential criteria. The research content also includes some assessments carried out of the definition of the chosen concepts and their history of origins. According to the determination of this research, although the media usage has positive and negative impacts on religious education, nevertheless positive impacts outweighted. The most important argument which is leading to this conclusion is that the evaluation of the education and technology as a complementary by society who follows the technological advancements closely. The fact that technology has features that offer a livable life, quick information access, and virtual social environements have an important role in the society's having such a perception. In today's world, where every member of the society can easily access a media element, it has been determined that the education is of higher quality and the outputs are more permanent with the use of media in education and religious education. Although this situation seems to be completely beneficial, even if the amount of time spent in media usage increases, the share of time spent on education decreases if it is not managed well and it affects success negatively.