Assessment of diabetes knowledge levels in elderly patients with type 2 diabetes in iraq
Irakta tip 2 diyabeti yaşlı hastalarda diyabet bilgi düzeylerinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 769358
  2. Yazar: AQEEL ALI YASEEN YASEEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TAHSİN BARIŞ DEĞER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Bu çalışma, tip 2 diyabetli yaşlı hastaların tip 2 diyabet hakkındaki bilgilerini değerlendirmeyi, sosyo-demografik özellikleri ile tip 2 diyabet bilgi düzeyleri arasındaki ilişkiyi bulmayı amaçlamaktadır. Yöntem: Tanımlayıcı bir kesitsel çalışma Irak'ın Dhi-Qar şehrinde 5 Temmuz 2022 ile 24 Ağustos 2022 tarihleri arasında yürütülerek tip 2 diyabet mellitus teşhisi konan 60 yaş üstü deneklerden oluşmuştur. Araştırmanın örneklem büyüklüğü (n= 208) yaşlı bireydir. Verilerin toplanmasında Michigan Diyabet Bilgi Testi'nin (V.2016) Arapça versiyonu kullanılmıştır. Analiz için Mann-Whitney U testi ve Kruskal-Wallis H kullanılmıştır. Bulgu: 208 katılımcıdan düzey bilgisi puanı, erkek cinsiyet, üniversite ve üzeri eğitim durumuna, kırsal kesimde ikamet durumuna, normal HbA1C değerine, yüksek kan glukoz açlık kan glukoz (FBG) ve yüksek kan glukoz yemek sonrası kan glukoz (PBG)'ye göre istatistiksel olarak anlamlıdır (her biri, p> 0,05). Sonuç: Diyabetin önlenmesi ve yönetimi için yaşlıların bilgi düzeyini artıracak sosyal politikalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Aims: This study seeks to assess the knowledge of elderly patients with type 2 diabetes about type 2 diabetes and to find the relationship between their socio-demographic characteristics and their level of type 2 diabetes knowledge. Method: A descriptive cross-sectional study was conducted at Dhi-Qar city in Iraq, from July 5th, 2022, to August 24th, 2022, and comprised subjects aged >60 years with a diagnosis of type 2 diabetes mellitus. The sample size of the study was (n= 208) elderly people. The Arabic version of the Michigan Diabetes Knowledge Test (V.2016) was used for data collection. The Mann-Whitney U test and Kruskal-Wallis H were used for analysis. Result: Of the 208 participants, the score of level of knowledge is statistically significant according to male gender, education status to university level and above, residence in rural areas, a normal value of HbA1C (Diabetes), fasting blood glucose (FBG) with high blood glucose, and post-prandial blood glucose (PBG) with high blood glucose (p>0.05 each). Conclusion: In order to prevent and manage diabetes, social policies that will increase the knowledge level of the elderly are necessary.